Salemmarscherna

Demonstrationer tillåts i Salem

Publicerad 2007-12-04 18:19

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Polisen ger klartecken för främlingsfientliga grupper att marschera i Salem på lördag. Beslutet går rakt emot polisstyrelsens rekommendation. – Det här är väldigt tråkigt, jag är besviken, säger Kristina Alvendal, ordförande i Stockholms läns polisstyrelse.

Totalt har polisen beviljat fyra demonstrationer. De högerextrema grupperna kommer att hålla ett fackeltåg med utgångspunkt från Rönninge station.

Alldeles i närheten kommer vänsterpartiet och Nätverket mot rasism att hålla ett torgmöte och en motdemonstration. Inne i stan arrangerar LO ytterligare en motdemonstration.

- Alla vet att det kommer att hända saker på lördag. Salemborna är oroliga och kommer att tvingas stänga in sig, säger Kristina Alvendal.

Polisstyrelsens rekommendation till polisen var att man skulle neka tillstånd till marschen. Det har varit stökigt förut och risken för nya sammanstötningar är uppenbar, menar man. Polisen hävdar dock att det inte finns någon möjlighet att stoppa marschen.

- Beslutet utgår från bestämmelserna i ordningslagen, säger Ulf Göranzon, presstalesman för polisen i Stockholms län.

Kristina Alvendal håller inte med. Frågan borde åtminstone ha tagits upp för prövning, anser hon. Tidigare i år gick polisen in och flyttade en vänsterdemonstration. Samma beslutsamhet borde ha visats nu när det handlar om högerextremister, menar hon.

Även Lennart Kalderén (m), kommunstyrelsens ordförande i Salem, upprörs över beslutet.

- Polisledningen har nonchalerat både Salems kommuninvånare och sin egen polisstyrelse. Återigen har polisen sanktionerat ett slags belägringstillstånd i kommunen där demonstranterna fått rättigheterna och salemborna betalar priset, säger han i ett pressutskick.

Salems kommun kommer nu att överklaga beslutet till länsrätten samt begära inhibering, som innebär att beslutet inte verkställs. Situationen måste utredas i grunden anser Lennart Kalderén.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Lönsamt klaga på ockerhyra

Men få utnyttjar möjligheten. De som anmäler en ockerhyra får nästan alltid rätt i domstol, visar en granskning som Ekot har gjort.

Stockholm ska få ett nytt djursjukhus

”Finns efterfrågan på avancerad sjukvård”. I maj öppnar ett nytt högteknologiskt sjukhus i Danderyd. Men endast hundar och katter är välkomna dit.

Brand i centrala Rinkeby

Utbröt i klädbutik. En kraftig brand rasade på tisdagsmorgonen i Rinkeby.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Nu kan alla svenskar ställa Bildt till svars

För första gången kommer utrikesminister Carl Bildt att svara på svenskarnas frågor under en frågestund på Twitter. ”Alla får ställa sina frågor”.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Remy de la Mauviniere, Javier Galeano, Misha Japaridze, Bertil Ericson / AP, Scanpix

Diktatorernas vapen smids i demokratier

Övervakningslagar i Sverige, EU och USA driver på utvecklingen, säger hyllad nätdebattör och författare. Läs intervjun med Evgeny Morozov

Ericsson utpekat i Iran. Svenska telekomjätten granskad.

Bolag inbjudna till dialog. Handelsministern vill ha svar om avlyssning.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.