Bostad Stockholm
”Det enda fattiga kan laborera med är hyran”
Publicerat 2009-03-29 22:15
Benkt Eurenius Haninge arbetar förebyggande och har barnchecklistor när familjer hotas av vräkning. ”Det är ett tufft jobb, vi åker aldrig ut ensamma”, säger boendekonsulten Ove Andersson. ”Men vi får väldigt mycket uppskattning när det går bra.”
I Haninge vräks mycket få barnfamiljer. "Vi försöker nå dem tidigt", säger Britt Koch, enhetschef på socialförvaltningen. Det är en oerhörd tragedi om en familj vi hade kunnat rädda med ett telefonsamtal slinker igenom nätet.
Dela med andra:
Bostad Stockholm
- Byggande
- Essingeborna sågar sjöhus
- Ny stadsdel för 10.000 invånare på Årstafältet
- Uppfräschat torg ska ge mer liv i city
- Högre bostadshus kan hindra storförlust för stan
- Klartecken för Rinkebys nya huvudgata
- Nya hus fyller tomrummen i Gustavsberg
- Norra Djurgårdsstaden blir smartast i världen
- Förvaltaren ska bygga hyresrätter i Ursvik
- 170 meter högt hus kan byggas i Hjorthagen
- Ulvsunda slottspark bebyggs med radhus
- Boende
- Bostadsförmedlingen vill sänka avgifter
- För få bostäder byggs till snabbt växande befolkning
- Tryggare att bo i Husby
- Minskade utsläpp från Stockholms villor
- Hälften av alla unga bor kvar hemma
- Bostäder åt fattiga såldes svart
- ”Godtycke styr markhyra”
- Miljoner på spel i bostadsrättshärva i Ringen
- Kronofogden säljer och mäter ut allt fler hus i Stockholm
- Hyreshus i Skärholmen kan ombildas trots otillräckligt stöd
- Arkitektur
- Järnvägsparken blir stadsmarknad
- Skyskrapor orsakar strid i Stadshuset
- Stockholms centralstation rustas upp
- Rådhuset blir rådhus igen efter ansiktslyftning
- Hipp hipp hurra – Hötorgscity fyller 50 år
- Färgexplosion på gamla flygfältet i Barkarby
- Arkitekttävling avgjord om nya Mörby centrum
- "Varje hus är unikt"
- Svarta lådans ljus
- "Odenplan måste bli mer attraktivt"
Kommunens boendekonsult Ove Andersson instämmer i forskarnas slutsats, att vräkningarna blir färre därför att den som har ont om pengar inte ens får ett kontrakt.
– Det tror jag absolut, säger han. Bostadsbolagen är stenhårda, de väljer och vrakar bland hyresgästerna.
I fjol fick Haninges socialförvaltning trots det in 650 anmälningar om hyresskulder från bostadsbolagen. Varje fredag går de igenom buntarna, ringer upp hyresgästerna och gör hembesök, framför allt hos barnfamiljer.
– En del är jättesvåra att få tag på, det är inte så att de tar emot oss med öppna armar. Det handlar mycket om skam, säger Ove Andersson.
– Det enda fattigt folk kan laborera med är hyran. Vi brukar åka ut på morgnarna, då är de hemma och inte på humör för att säga något annat än sanningen, säger Britt Koch. Vi frågar om de har några planer, vart de tänker ta vägen och om vi får förhandla med hyresvärden.
Kommunen kan erbjuda hjälp med en avbetalningsplan, med budgetrådgivare, med att förhandla fram en mindre och billigare bostad eller ett korttidskontrakt med bostadsbolaget – där inte en enda dags slarvande med hyran är tillåtet – och i vissa fall även betala en hyresskuld.
– Alla vill klara sig själva, men det kan finnas en mängd skäl till att familjer hamnar i hyresskuld, säger avdelningschefen Liz Trana. Om det går till vräkning måste vi ordna ett boende, det kan bli ännu dyrare.
Ove Andersson var tidigare anställd på kommunala Haninge Bostäder, han har många gamla arbetskamrater även på de privata bostadsföretagen, han vet hur bolagen tänker och fungerar och har ett gott samarbete med dem.
– Han är ett fynd för kommunen, säger Liz Trana.
Själv minns Ove Andersson Haninge på 1980-talet, när bostadsbolagen bjöd på första månadshyran och satte upp gardiner i tomma lägenheter för att området skulle se bebott ut. I dag är det andrahandskontrakt som gäller för den som har ont om pengar.
– Men det har skett ett trendbrott, vill jag påstå, säger han. Bostadsföretagen har börjat tänka ekonomiskt på vräkningar. Det kostar mycket pengar att reparera en sliten trea, och den måste stå tom ett par månader under tiden.
Läs mer: Järnvägsparken blir stadsmarknad
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Glasögon på nätet
Kompletta glasögon på nätet. Prova hemma innan du bestämmer dig.
-
Hitta perfekta glasögon
Hitta klockrena glasögon för dig! Beställ här från 490 kr inkl. frakt.
-
Billiga glasögon på nätet
Optikbutiken erbjuder kompletta kvalitetsglasögon med fri leverans.
























