Det förfallna Fanjunkarbostället på Djurgården ska bli hundskola. Husen, som byggdes i slutet av 1800-talet intill skjutbanorna vid Kaknäs ängar, hyrs ut till ett par som vill skapa en mötesplats för hundar med ägare.
Förutom träning i lydnad, agility och utställningskunskap ska det finnas kafé, butik, besökande veterinär, hundtrim och hundutbildad sjukgymnast vid Fanjunkarbostället. Det ska vara öppet året runt, även på kvällar och helger. Delar av verksamheten kan öppna redan i år.
De kor som då och då betar på ängarna norr om husen kommer inte att få några problem, anser exploateringskontoret. Hundarna ska bara vara lösa under speciella tävlingar och då, skriver tjänstemännen, ”handlar det om välutbildade och lydiga hundar”. För icke fullärda hundar ska det finnas en inhägnad träningsplan.