Demonstranter från en grupp som kallar sig Osynliga partiet attackerade Katarina närpolisstation strax efter klockan sex på tisdag kväll. Elva personer greps för våldsamt upplopp. Gruppen kan också kopplas också till attentat mot centerpartiets lokaler på flera håll.
Demonstrationen i Stockholm, som saknade tillstånd, samlade drygt 200 personer, mestadels unga i 20-årsåldern. Demonstranterna utgick från Odenplan. När de passerat Slussen utbröt oroligheter och Katarina närpolisstation utsattes för skadegörelse och fönsterrutor krossades.
Elva personer greps för våldsamt upplopp. Vid niotiden på kvällen var demonstrationen upplöst, enligt Stockholmspolisen.
Gruppen Osynliga partiet knyts även till attentat mot centerpartiets lokaler i Stockholm, Göteborg, Växjö och Uppsala som utsatts för skadegörelse i form av äggkastning, klotter och krossade rutor.
Centerpartiet tror att det rör sig om en politisk protest från vänstergrupper mot partiets förslag om ungdomsjobb med sämre anställningstrygghet de första två åren.
- Det här är väldigt allvarligt. Debatten ska föras öppet och inte genom stenkastning, säger centerns partisekreterare Jöran Hägglund:
- Vi ser ett mönster, det här har inträffat efter debatten om ungdomsarbetslösheten. Och vi har sett på vänstergruppers hemsidor att man pekar ut oss och beskriver hur det har krossats rutor i våra lokaler.
Sedan en vecka finns på flera sajter en text där en Göteborgsgrupp av det Osynliga partiet solidariserar sig med de franska ungdomsprotesterna och drar paralleller till centerns förslag om ungdomsjobb:
"Inte långt efter att protesterna tagit fart i Frankrike lägger det svenska centerpartiet fram ett identiskt förslag. Därför måste kampen föras överallt där kapitalet försöker flytta fram sina positioner" heter det i den anonyma texten.
Centerns riksorganisation har nu polisanmält händelserna i Stockholm och uppmanar distriktsorganisationerna att göra samma sak.