En gripen efter upplopp i Hässelby

Publicerad 2011-08-09 10:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En man i 20-årsåldern greps på måndagskvällen av polis i samband med ett våldsamt upplopp i Hässelby gård i västra Stockholm. Han är tidigare känd av polisen.

Ytterligare fyra män har identifierats utifrån SL:s övervakningsfilmer och kommer att plockas in för förhör, säger Västerortspolisens presstalesman Diana Sundin.

– Det känns som ett gäng ungdomar som inte har någonting att göra. Att det skulle vara inspirerat av upploppen i London låter väldigt långsökt.

Det var strax före klockan nio på måndagskvällen som polisen larmades ut till tunnelbanestationen Hässelby gård. Ett gäng på mellan 20 och 30 unga män hade då slagit sönder spärrvaktens kur med en brandsläckare och sedan tömt dess innehåll i kuren.

SL:s övervakningskameror filmade hela händelsen och polisen ska använda filmen för att identifiera bråkstakarna. Hur många som kommer att delges misstanke om våldsamt upplopp kan polisen för tillfället inte överblicka.

När polisen kom till platsen började ungdomarna kasta sten mot dem. Även Hässelby polisstations och Systembolagets fönsterrutor krossades med stenar. Ungdomarna kastade också sten på ett antal bilar som fick bucklor och krossade fönsterrutor.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix

Polis misstänkt för skott vid guldrån

Flera skott träffade gymmet. Guldrånarna hade startpistol. En polis kommer att delges misstanke om framkallande av fara för annan.

Vandaler slog till i Rinkeby

Rinkebyakademien sönderslagen. Sommaren 2010 brändes lokalen ner till grunden. Natten till söndagen vandaliserades den igen. 16 3 tweets 13 rekommendationer

Foto: Scanpix

Alla miljöbilar ska betala trängselskatt

Från 1 augusti. Miljöbilar registrerade innan den 1 januari 2009 har sluppit vägtullarna, men nu försvinner undantaget. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Polisens twitterbild får kritik

”Kan få konsekvenser i framtiden.” Polisen lade ut en bild på twitter på en misstänkt inbrottstjuv som fastnat i ett staket. 9 6 tweets 3 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: AFP, AP Förutom de 19 omkomna så ska 17 personer ha skadats i branden.

Köpcentrum i lågor – 13 barn omkom

Även fyra lärare och två brandmän omkom. Brandlarm och vattensprinklar ska inte ha gått i gång ordentligt när det började brinna. 13 0 tweets 13 rekommendationer

Foto: Alamy Både privatpersoner och organisationer har varit det komplexa virusets mål.

Stort virusspionage upptäckt

Information stjäls ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 19 3 tweets 16 rekommendationer

Foto: Björn Tilly / Bildbyrån

Hammarby tappade igen

Superettan Billy Schuler gav Hammarby ledningen med 2–1. Men Falkenberg kom tillbaka och ordnade 2–2 på Söderstadion.

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent. 18 5 tweets 13 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan