Fängelse för SD-attack

Publicerat 2009-07-22 11:20

Tre unga kvinnor dömdes på onsdagen till mellan 10 och 20 månaders fängelse för grov misshandel efter attacken mot SD:s pressekreterare Martin Kinnunen och hans sambo.

Detta har hänt

Natten till den 7 juni misshandlades Sverigedemokraternas pressekreterare Martin Kinnunen och hans sambo på Gullmarsplan. Tre kvinnor med koppling till extremvänstern greps för grov misshandel.

Natten till onsdagen den 15 juli knivskars en 31-årig man i ryggen utanför Alviks tunnelbanestation efter att han sagt åt två män att sluta klottra.

När polisen den 16 juli slog till mot en lägenhet tillhörande en av de två männen hittas flera vapen – macheteknivar, knogjärn och ett skjutvapen. I lägenheten befann sig även en 19-årig man och den 20-åriga kvinna som i dag dömdes för misshandeln av Martin Kinnuens sambo. Ungdomarna i lägenheten misstänks för förberedelse till grov misshandel med anledning av den stora vapenarsenal som fanns i lägenheten.

Det var på nationaldagskvällen som Sverigedemokraternas pressekreterare Martin Kinnunen och hans flickvän blev misshandlade vid spärrarna på Gullmarsplans tunnelbanestation.

De fick motta sparkar när de låg ned och blev slagna med ett knogjärn. Två kvinnor i 20-årsåldern greps samma natt misstänkta för grov misshandel. Två veckor senare anhölls även en 21-årig kvinna.

I dag dömdes de tre kvinnorna till fängelse av Södertörns tingsrätt för misshandeln mot pressekreterarens sambo. 

Betydligt fler än de tre kvinnorna tros ha deltagit i misshandeln av paret. Bland annat har två maskerade män pekats ut av vittnen, men inte gripits. Att Kinnunen misshandlades råder det inga tvivel om, enligt rätten, men anser inte att åklagaren lyckats styrka att någon av de tre kvinnorna varit delaktiga.

- Det är positivt att det blev fängelse, men konstigt att misshandeln mot mig ogillades av rätten, säger Martin Kinnuen till DN.

Södertörns tingsrätt skriver i sin dom att det rör sig om en "planlagd misshandel med politiska motiv".

Den äldsta kvinnan, 25 år, dömdes till 1 år och 8 månaders fängelse för grov misshandel och misshandel. Hon är tidigare straffad och förekommer under tre avsnitt i belastningsregistret, bland annat gällande snatteri och ringa narkotikabrott.

21-åringen förekommer inte i belastningsregistret och dömdes till 1 år och 2 månader.

– Min klient har sagt att i händelse av fällande dom ska vi överklaga. Hon anser att det är en oriktig dom. Hon var på väg till en fest och sprang över Gullmarsplan och ser en kvinna som snubblar, hon försöker då hjälpa henne upp på fötter igen, säger 21-åringens försvarare Nils Tegman till DN.

Den yngsta kvinnan, 20 år, dömdes till 10 månaders fängelse för misshandel, snatteri och våld mot tjänsteman. Hon är tidigare ostraffad, men är just nu misstänkt för förberedelse till grov misshandel, efter att polisen i förra veckan hittat en stor vapenarsenal i en lägenhet där hon befann sig. 

Martin Kinnunen har inte återgått till sitt jobb efter attacken. Under rättegången sa han att han inte ville återgå till sin tjänst som heltidsanställd pressekreterare vid partiet. I dag vill han inte diskutera frågan vidare innan han pratat med sin arbetsgivare om saken. Både han och sambon har skyddad identitet.

– Vi lever inget normalt liv, min sambo mår mycket dåligt, säger Kinnunen

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från STHLM

Årstafältet tar form Illustration: Arci5

Årstafältet tar form

Ny stadsdel med plats för 4.000 bostäder och 2.600 arbetsplatser i södra Stockholm. Se illustrationer och tyck till. 202

"Väldigt få vill prata med oss i området” Foto: Anette Nantell

"Väldigt få vill prata med oss i området”

Skottlossning på Ungdomens hus i Fittja. Tysta vittnen försvårar arbetet för polisen som ännu inte lyckats göra något gripande efter skottdramat.

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 6

Kaos i kollektivtrafiken

SL lovar förbättra resegarantin

Slopar undantag. "Utgångspunkten är att resegarantin alltid gäller". 30

Anders Algotsson har åkt taxi för 3.600 kronor i år. Foto: Erich Stering Anders Algotsson har åkt taxi för 3.600 kronor i år.

Anders tar taxi i kaoset - SL betalar

Har åkt taxi för tusentals kronor. "Det är min skyldighet att använda mig av resegarantin. Det måste kosta när SL inte sköter sig".

Sju miljoner i utbetalningar. Så mycket kostar resegarantin för SL. 25

Har du använt dig av SL:s resegaranti?

Se resultat

STHLM

Barnens Ö laddar för kollo

Spöknätter, kollosnagg och hemlängtan. STHLM:s bloggare Lars Epstein minns somrarna på kollot.

Se hur Slussen kan bli.

Se hur Slussen kan bli. Följ med på guidad tur med arkitekten bakom det nya förslaget.

Kriminalisera fastighetsägare som inte varnar för isen!”

Följ Epsteins STHLM

Stockholmstestet v. 5.

Stockholmstestet v. 5. Rätt om Pride och mycket annat ger poäng i veckans quiz!

Norrbro återinvigd.

Norrbro återinvigd. Varför inte riva Strömbron och bygga en tunnel istället?

Många trotsar dubbdäcksförbud.

Många trotsar dubbdäcksförbud. Se webb-tv från när vi kollar hur förbudet på Hornsgatan efterlevs.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 85

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 37

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 49

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 58

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.