Bostadsrättsmarknaden i Stockholm

Fastighetsmäklarnämnden varnar mäklare

Publicerad 2009-12-22 12:03

Foto: Lina / Alriksson

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den mäklare som i våras sålde en lägenhet där säljaren sedan behöll handpenningen utan att fullfölja affären, varnas nu av Fastighetsmäklarnämnden. Enligt nämnden strider hans agerande mot god mäklarsed.

 – Det känns jättebra att vi nu tydligt kan visa att vi har rätt i den här frågan och att vi gjorde rätt i att tro på vår känsla, driva det vidare och göra en anmälan till Fastighetsmäklarnämnden, säger Christian Muda som i våras tillsammans med sin fru och dotter köpte en ny bostadsrätt i Stockholm.

Familjen Muda sålde sin gamla bostad, anlitade hantverkare och sa upp dotterns förskoleplats. Kort innan familjen skulle tillträda drog sig köparen ur affären men vägrade betala tillbaka handpenningen på 515.000 kronor som mäklaren från Erik Olssons fastighetsförmedling redan betalat ut. Detta trots att han hade fått flera signaler från bland annat bostadsrättsföreningen om säljarens opålitlighet. Uppgifter som han för övrigt underlåtit att dela med sig av till familjen Muda.

Enligt Fastighetsmäklarnämnden har mäklaren inte gjort någon principiellt fel när han betalat ut handpenningen till säljaren. Detta eftersom det är praxis att säljaren får tillgång till summan när köparen godkänts av bostadsrättsföreningen. Fastighetsmäklarnämnden väljer dock ändå att varna mäklaren eftersom han inte agerat enligt god mäklarsed:

” Mot bakgrund av omständigheterna kring säljarens person och bostadsrättens höga belåning har det ålegat NN att vara särskilt vaksam inför avtalsslutet och föreslå att parterna att handpenningen skulle deponeras hos mäklaren fram till tillträdet. Det har NN inte gjort. Han har därmed åsidosatt sin omsorgsplikt om parterna och sin handlingsplikt vid avtalsslutet vilket strider mot god fastighetsmäklarsed. För detta ska han varnas.”

Trots att det nu gått mer nio månader sedan familjen Muda inledde köpet av bostadsrätten är problemen långt ifrån lösta. Erik Olsson har lovat familjen att stå för den förlorade handpenningen. Men än har inga pengar betalats ut. I januari ska familjen Muda möta säljaren, som de stämt, i tingsrätten. Först när en eventuell dom till deras fördel fallit kan det bli tal om att flytta in i lägenheten.

Mellan första januari och sista november 2009 har 55 mäklare i Sverige varnats. Tre har fått sin registrering återkallad. Nämndens beslut går att överklaga. Christian Muda hoppas att Fastighetsmäklarnämndens varning ska komma att fungera som ett varnande exempel till andra mäklare att vara försiktiga i liknande situationer.

– Vi läste lagen väldigt noga och kunde inte förstå hur mäklarens ombud kunde hävda att mäklaren inte hade gjort fel. Det känns väldigt bra att Fastighetsmäklarnämnden konstaterat att han faktiskt brutit mot god mäklarsed, säger Christian Muda.

DN.se har sökt Erik Olssons Vd för en kommentar.

Läs mer: Köpare lurade i villaaffär

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix

Polis misstänkt för skott vid guldrån

Flera skott träffade gymmet. Guldrånarna hade startpistol. En polis kommer att delges misstanke om framkallande av fara för annan.

Vandaler slog till i Rinkeby

Rinkebyakademien sönderslagen. Sommaren 2010 brändes lokalen ner till grunden. Natten till söndagen vandaliserades den igen. 16 3 tweets 13 rekommendationer

Foto: Scanpix

Alla miljöbilar ska betala trängselskatt

Från 1 augusti. Miljöbilar registrerade innan den 1 januari 2009 har sluppit vägtullarna, men nu försvinner undantaget. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Polisens twitterbild får kritik

”Kan få konsekvenser i framtiden.” Polisen lade ut en bild på twitter på en misstänkt inbrottstjuv som fastnat i ett staket. 9 6 tweets 3 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: AFP, AP Förutom de 19 omkomna så ska 17 personer ha skadats i branden.

Köpcentrum i lågor – 13 barn omkom

Även fyra lärare och två brandmän omkom. Brandlarm och vattensprinklar ska inte ha gått i gång ordentligt när det började brinna. 13 0 tweets 13 rekommendationer

Foto: Alamy Både privatpersoner och organisationer har varit det komplexa virusets mål.

Stort virusspionage upptäckt

Information stjäls ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 19 3 tweets 16 rekommendationer

Foto: Björn Tilly / Bildbyrån

Hammarby tappade igen

Superettan Billy Schuler gav Hammarby ledningen med 2–1. Men Falkenberg kom tillbaka och ordnade 2–2 på Söderstadion.

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent. 18 5 tweets 13 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan