På ytan var det en väl fungerande förskola för 195 somaliska barn. Bakom fasaden tömdes bolaget på 18,5 miljoner av skattebetalarnas pengar. Enligt åklagaren gick pengarna till lyxkonsumtion i Dubai. Enligt advokaten lurades den nu åtalade förskolechefen av en känd, svensk ekobrottsling.
För drygt två månader sedan briserade nyheten - en kvinnlig förskolechef i Rinkeby misstänks ha fört ut miljontals skattekronor ur ett bolag som driver sju förskolor i stadsdelen. Pengarna hade gått till Dubai, Etiopien och Djibouti. Den 41-åriga förskolechefen och fembarnsmamman häktades. I går åtalades hon, hennes make, hennes bror samt två män för grova skatte- och bokföringsbrott. Genom två olika bolag anklagas de för att bland annat ha ställt ut luftfakturor till förskolebolaget. Samtliga riskerar fängelsestraff.
Sammantaget hävdar kammaråklagare Björn Rosenlöf att de åtalade i olika grad medverkat till att förskolechefen kunnat ta ut 18,5 miljoner kronor i svarta löner. Minst 14 miljoner har hamnat utomlands via fem olika så kallade hawalas, penningförmedlare, i Rinkeby. Brotten ska ha begåtts från januari 2005 till januari 2008. Under samma tidsperiod fick kvinnan totalt 73 miljoner kronor av Stockholms stad för att driva förskoleverksamheten.
Men berättelsen om vad som hänt och vem som egentligen står bakom det upplägg som gjort det möjligt att tömma bolaget på pengar går kraftigt i sär. Åklagaren hyser inga tvivel om att det är den kvinnliga förskolechefen som struntat i bokföring, anlitat två externa firmor som dels skickat luftfakturor, dels fungerat som mellanhänder när pengar skickats utomlands. Kvinnans advokat Anders Malmström är av en annan uppfattning:
- Min klient är helt bortfintad. Hon trodde att hon köpte en seriös bokförings- och redovisningstjänst och har inte alls förstått att hon utnyttjats. Hon är driftig och ambitiös men har varit föräldraledig under stor del av den tid som de påstådda brotten begåtts, säger han.
Förskolechefen erkänner att mellan 10 och 12 miljoner kronor skickats utomlands. Hon trodde dock att det bolag som skulle sköta bokföringen gjort det på "rätt sätt". Pengarna såg hon som dels återbetalning av ett privat lån, dels som lön till sig själv. Att bolaget som drev förskolorna gick med så mycket i vinst att det var möjligt förklarar hennes advokat med att verksamheten hade låga omkostnader, särskilt låga hyror.
Kvinnan drog i gång sin verksamhet redan i slutet av 90-talet. Några år senare kom hon genom en revisor som senare blivit av med sin auktorisation i kontakt med en 42-årig man som driver en redovisningsbyrå. Det hon enligt advokaten inte visste var att 42-åringen flera gånger dömts för ekonomisk brottslighet. Hennes bolag, Bismilahi AB, fick då årligen 24 miljoner kronor av Stockholms stad och hon behövde extern hjälp med bokföringen.
Enligt åklagare Björn Rosenlöf var hon väl medveten om hur det gick till när miljon efter miljon plockades ur bolaget. Pengarna har enligt åklagaren bland annat gått till Dubai, där stora delar av kvinnans familj bor. Skatteverket upptäckte saken av en slump i samband med en annan utredning för ett år sedan och sedan dess har det varit turbulent. I somras fick till exempel 17 personer sparken och bolaget tömdes och såldes till två så kallade målvakter, och ett nytt bolag tog över, utan att någon ansvarig inom staden reagerade.
Stockholm stads revisorer har granskat hur stadens kontroll av hur enskilt drivna förskolor hanterar skattemedel fungerar, men de är ännu inte färdiga.