Fjärrutlöst bomb i Fittja

Publicerad 2009-08-08 05:54

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En explosion vid Tallidsskolan i Fittja söder om Stockholm rev sent på fredagskvällen upp ett stort hål i väggen till skolans gymnastiksal.

Larmet om det inträffade inkom till polisen klockan 01.35 efter att folk som befunnit sig i närheten av skolan hört en kraftig smäll.

Enligt Torvald Ivarsson, stationsbefäl vid Södertörnspolisen, hade någon placerat en sprängladdning utanför gymnastiksalen på Tallidsskolan i Fittja. En kraftig detonation orsakade ett stort hål på cirka 70 gånger 70 cm i väggen.

- Det gäller en tegelvägg. Bomben fick bärande bjälkar att flyttas, säger Inger Qvennerstedt, vakthavande befäl vid Stockholmspolisen.

Ingen skadades vid detonationen och polisen har inte fått tag i några ögonvittnen. Däremot var det många som hörde den kraftiga smällen.

Polisens bombtekniker arbetade natten till lördagen bakom avspärrningar för att fastställa vad som orsakat smällen. I anslutning till skolgården fann polisen en fjärrkontroll, varför polisen tror att bomben utlösts på avstånd. 

- Vi hittade även en låda med diverse kablar, säger Torvald Ivarsson till DN.se.

- Och en del andra fynd som vi har tagit i beslag, men det är inget som vi kan gå ut med vad det är, säger Ivarsson.

I nuläget finns inga spår efter den eller de som ligger bakom dådet.

Polisen känner inte till att just Tallidsskolan varit utsatt för skadegörelse tidigare och tror inte att sprängladdningen var riktad mot skolan.

Är det vanligare med skadegörelse på skolorna när sommarlovet närmar sig sitt slut?

- Ja, det kan man nog säga, men det brukar inte vara så här allvarlig skadegörelse, det brukar mer vara rutor som krossas, säger Torvald Ivarsson. 

På Tallidsskolan går cirka 500 barn i förskola till och med årskurs sex.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför Alla hjärtans dag

Hur fira Alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Foto: Alexander Mahmoud

Intern kritik mot S graffitikampanj

Gatukonst. Thomas Rudins (S) engagemang för gatukonsten stimulerar till skadegörelse, tycker tidigare socialborgarrådet Inger Båvner (S).

Klotterpolicy ifrågasatt. Fler politiker har börjat tvivla.

Vem är konstnären? Periskopen gäckar Stockholms gatukonstscen.

Tar Stockholm i för hårt mot graffitimålare?

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för flertalet länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.