Graffiti och gatukonst

Fler politiker ifrågasätter policy mot klotter

Publicerad 2012-01-19 09:19

Foto: Sandra Qvist, Jonas Lindkvist, Jan E Carlsson, Erich Stering Klotter, konst, skadegörelse, installation?

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stockholms klotterpolicy har ett vacklande parlamentariskt stöd. En alltför stelbent tolkning är olycklig, anser inte bara oppositionen utan även Folkpartiet och Centern.

Allt som inte har tillstånd är olagligt. Staden ska heller inte medverka till något som kan väcka intresse för klotter och olaglig graffiti. Det är huvudpunkterna i den skärpta klotterpolicy som kommunfullmäktige antog 2007.

– Vi är kanske lite väl hårda. En alltför rigid hållning kan ta sig löjliga uttryck, vi behöver inte motarbeta graffiti som konstform, säger stadsmiljöborgarrådet Per Ankersjö (C).

Han syftar bland annat på att Riksteatern förbjöds att affischera för gatukonstevenemanget ”Art of the streets” i somras.

– Vi måste veta vår plats när det gäller hur långt vi ska gå, vi kan inte hålla på och uppfostra människor, säger Ankersjö.

Kulturborgarrådet Madeleine Sjöstedt (FP) håller med om att affischförbudet inte var lyckat.

– Tolkningen av klotterpolicyn har då och då varit väl rigid. Och jag tycker att man ska vara liberal och generös med tillstånd för gatukonst, säger hon.

Men att kräva tillstånd är den enda möjliga hållningen, menar Madeleine Sjöstedt.

– Det kan inte beslutas i efterhand om någon har begått en olaglig gärning, det går inte att ha regler som anpassas efter vilken människa det är som eventuellt bryter mot dem. Skadegörelse är ett stort problem och klotterpolicyn är lyckosam, klottret har minskat, säger hon.

Även Per Ankersjö anser att nolltolerans är det enda rimliga.

– Det vi vill komma åt är den nedklottrade parkbänken. Men jag tror att vi måste behandla allt lika, politiker kan inte vara smakdomare, och det innebär att även sånt man tycker är vackert och fint tas bort, säger han.

Övriga partier i den borgerliga alliansen hyser inga tvivel.

– Olagligheten väger tungt för oss, då spelar inte utseendet på gatukonsten någon roll. Och jag tror inte på lagliga klotterväggar, säger biträdande socialborgarrådet Ewa Samuelsson (KD).

– Det som inte har tillstånd är olagligt. Om da Vinci skulle måla Mona Lisa över en byggnad i Stockholm skulle det fortfarande vara olagligt, säger Ariane Bucquet Pousette, Moderaternas ledamot i kulturnämnden.

Oppositionen är enig i sin åsikt om klotterpolicyn: Censur, smutskastning, förakt och en inskränkt politik, anser S, V och MP.

– Den enormt hårda linjen med nolltolerans är att gå till överdrift. Policyn borde inte finnas med bland stadens officiella dokument, den visar ett väldigt förakt för en etablerad konstform, säger Mats Berglund, som sitter i kulturnämnden för Miljöpartiet.

– Det är en repressiv politik. Ska det offentliga rummet bara fyllas med betald reklam? undrar Ann Mari Engel (V), också ledamot i kulturnämnden.

– Det är inskränkt att allt som inte har tillstånd definieras som olagligt och skadegörelse. Jag kallar det censur, säger oppositionsborgarrådet Tomas Rudin (S).

Vänstern och Socialdemokraterna vill ha lagliga graffitiväggar, gärna otrivsamma viadukter och trista tunnlar. Miljöpartiet anser att det är nödvändigt att göra skillnad på klotter och gatukonst.

– Man kan inte vara programmatisk och dra allt över en kam. Stockholm konst på Liljevalchs har kunskap och kompetens att avgöra skillnaden, säger Mats Berglund.

Även Ann Mari Engel anser att staden borde dra nytta av Stockholm konst. Och hon – liksom Tomas Rudin – ser det som ett stort problem att staden vänder många ungdomar ryggen.

– Vi jagar en hel ungdomsgeneration, och håller på att halka efter resten av världen när det gäller gatukonst, säger Tomas Rudin.

Läs mer: ”De klarade inte av att jag ifrågasatte policyn”

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Grafik: Stefan Rothmaier

Här går man – men det är på egen risk

Fler fotgängare skadas i stadstrafiken. Ny statistik visar att Stockholms övervakade övergångsställen är lika farliga som de obevakade.

Går du mot rött?

Foto: Hampus Lundgren

Reinfeldt opererad – har nu sjukskrivits

Borta från jobbet i två veckor. Under Reinfeldt bortavaro tar biträdande hälso- och sjukvårds- landstingsråd Lars Joakim Lundqvist (M) över.

Foto: Scanpix

Rasrisk större efter domen

Farliga istappar i Stockholm. Plåtslagarna har slutat bevaka taken för att inte riskera att fällas för vållande till annans död.

Foto: Hasse Holmberg / Scanpix

Pendelbåtar mot Slussenkaos

När Slussen byggs om. Landstingspolitikerna vill utreda båttrafik från Slussen och förlänga försöket med pendeltrafiken på ”Sjövägen”.

Ombyggnad av Slussen. Det här återstår före byggstart.

Efter kritik. Närmare gångväg till bussarna i Slussen.

Ombyggnad dröjer. Byggstart av Nya Slussen tidigast 2014.

Slussenbeslutet. Hundratals stockholmare har överklagat.

Foto: Pontus Lundahl / Scanpix 15 bilar var inblandade i olyckan på avfarten mot Infra city söder om Upplands Väsby.

Kaos i Stockholm – olyckor hela tiden

15 fordon i en och samma krock. Regn på våta vägbanor har skapat blixthalka på många håll i östra Svealand på onsdagsförmiddagen.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Prinsesstårtorna snart slut – hela landet firar

”När jag kom till jobbet i morse visste jag inget om födseln, men det gjorde kunderna”, berättar en konditor. Slutsålt och extraleveranser.

Buss körde av väg – tolv till sjukhus

Trafiken släpps på igen. Tolv personer har skadats sedan en buss i linjetrafik kört av vägen strax norr om Karlstad.

Foto: Alamy

Rynkig sjuksköterska JO-anmäler sjukhus

En 64-årig manlig sjuksköterska tänkte söka jobb på Södersjukhuset men blev förbannad när han läste annonsen. Tv-seriesnygga sjuksköterskor sökes.

Foto: Roger Turesson Johanna Pettersson är en av konstnärer som ställer ut på Nordiska museet.

Hemslöjden firar 100

Hemslöjden firar i år sitt 100-årsjubileum runt om i Sverige. Såväl Liljevalchs och Nordiska museet deltar i jubileet. ”Vi ska blicka framåt”.

Johanna Pettersson ställer ut. Publikmagnet på Nordiska museet.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.