Köldgraderna på onsdagsmorgonen tog Stockholmstrafiken med överraskning. Ett större antal olyckor har inträffat på olika håll i stan.
Under någon timmes tid på onsdagsförmiddagen var Johanneshovsbron söder om Skanstull avstängd. Sju fordon var inblandande i en trafikolycka runt klockan 9.30 och stannade upp trafiken. En person fick föras till Karolinska sjukhuset. I väntan på att Johanneshovsbron saltades dirigeras trafiken om via Skanstullsbron.
Stockholmspolisen rapporterar om ett större antal olyckor med avåkningar under morgonen, bland annat i Nacka, Södertälje och Ekerö.
– Det har varit väldigt mycket här på morgonen. Som vanligt den här tiden på året är det bilister som överraskas av kylan. Det är bilar som voltat, kört in räcken och in i andra bilar, säger Christina Johansson vid Stockholmspolisens länskommunikationscentral.
Några personer har förts till sjukhus men lyckligtvis inte med några allvarligare skador.