Föräldrar lär sig sätta gränser

Publicerad 2005-01-30 22:02

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

400 föräldrar till utagerande barn har de senaste två åren utbildats i inlärningspsykologi i Stockholm. Sjutton av arton stadsdelar är med i projektet, som kallas för Komet och ska utmynna i en bättre relation mellan föräldrar och deras barn.

Intresset har, enligt Charlotte Skawonius, varit stort för Komet, som står för kommunikationsmetod. Hon ser gensvaret som ett tecken på att det finns behov av utbildningen.

Med handfasta tips och konkreta råd ska föräldrarna och barnen få en bättre relation, lära sig att sätta gränser och att hantera bråk och trotsbeteenden.

En gång i veckan under elva veckor träffas max sex föräldrapar i en gemensam grupp. Cirklarna leds av två gruppledare som har fått utbildning i Kometmetoden och enligt inlärninspsykologiska principer berömmer positivt beteende.

Varje gång är det hemuppgift för föräldrarna. Det kan till exempel vara att man ska leka mer med sitt barn och låta det få uppmärksamhet när det utför bra saker i stället för att bråka med sina syskon. "Ormen" är ett annat hjälpmedel att ta till hemma.

- Ormen är uppdelad i olika delar. Har familjen till exempel problem med morgonrutinerna får barnet en stjärna om det stiger upp när väckarklockan ringer. När ormen är fylld väntar en överraskning och på vägen dit finns flera delmålssteg som också ger extra beröm, säger psykolog Fredrik Livheim.

Varje träff pågår i två och en halv timme. Deltagarna utvärderar förra veckans hemuppgifter, får en ny hemuppgift och tittar på videosekvenser som visar bra och mindre bra situationer.

- Först blir det värre, sedan bättre, brukar vi säga till föräldrarna. Om de konsekvent inte ger med sig när barnet tjatar eller skriker efter godis i affären så lär sig barnet med tiden att sådant inte lönar sig. Men gränssättningen kan inledningsvis ge ökade problem säger Anna Mautner, psykolog.

Pengarna till projektet, som förra året kostade en och en halv miljon kronor, kommer från länsstyrelsen och stadens kompetensfond.

Charlotte Skawonius säger att det finns många forskningsresultat som visar att projektet ganska direkt genererar samhällsekonomisk och givetvis mänsklig vinst.

- Att få redskap som hjälper när situationerna håller på att spåra ur är för många helt fantastisk, säger Charlotte Skawonius.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix

Polis misstänkt för skott vid guldrån

Flera skott träffade gymmet. Guldrånarna hade startpistol. En polis kommer att delges misstanke om framkallande av fara för annan.

Vandaler slog till i Rinkeby

Rinkebyakademien sönderslagen. Sommaren 2010 brändes lokalen ner till grunden. Natten till söndagen vandaliserades den igen. 16 3 tweets 13 rekommendationer

Foto: Scanpix

Alla miljöbilar ska betala trängselskatt

Från 1 augusti. Miljöbilar registrerade innan den 1 januari 2009 har sluppit vägtullarna, men nu försvinner undantaget. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Polisens twitterbild får kritik

”Kan få konsekvenser i framtiden.” Polisen lade ut en bild på twitter på en misstänkt inbrottstjuv som fastnat i ett staket. 9 6 tweets 3 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: AFP, AP Förutom de 19 omkomna så ska 17 personer ha skadats i branden.

Köpcentrum i lågor – 13 barn omkom

Även fyra lärare och två brandmän omkom. Brandlarm och vattensprinklar ska inte ha gått i gång ordentligt när det började brinna. 13 0 tweets 13 rekommendationer

Foto: Alamy Både privatpersoner och organisationer har varit det komplexa virusets mål.

Stort virusspionage upptäckt

Information stjäls ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 21 3 tweets 18 rekommendationer

Foto: Björn Tilly / Bildbyrån

Hammarby tappade igen

Superettan Billy Schuler gav Hammarby ledningen med 2–1. Men Falkenberg kom tillbaka och ordnade 2–2 på Söderstadion.

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent. 18 5 tweets 13 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan