Knivdådet på Källskolan

Förhör efter knivattack på skola

Publicerad 2007-11-29 15:04

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den 22-årige man som greps på onsdagskvällen misstänkt för mordförsök på rektorn på Källskolan i Kungsängen är tidigare straffad för misshandel och narkotikabrott. Mannen har under dagen inte velat göra några uttalanden men förhörs under torsdagseftermiddagen.

Den 22-årige gärningsmannen greps på Centralstationen strax före klockan 18 på onsdagen efter överfallet då han knivhögg Källskolans rektor sju till åtta gånger i skolans personalrum. Rektorn fick livshotande skador men kunde snabbt föras till Karolinska sjukhuset i ambulanshelikopter. Den gripne 22-åringen har enligt polisen inte velat göra några uttalanden i sin försvarares frånvaro. Förhör ska inledas under sena torsdagseftermiddagen. Polisen har hört en rad vittnen men kommer att hålla fortsatta förhör.

- Vi kan inte släppa fler detaljer innan vi hållit vidare förhör med den misstänkte, målsäganden samt vittnen. Det råder i alla fall just nu inga tvivel om att vi gripit rätt man, säger Jörgen Karlsson, kriminalchef på Norrortspolisen, till DN.se.

Han kan inte kommentera motivet till dådet eller bekräfta tidigare uppgifter om att den misstänkte gärningsmannen skulle vara bror till en elev på skolan. Men säger att det står klart att 22-åringen har en relation till en före detta elev på Källskolan.

Man inväntar även provsvar som ska visa om 22-åringen var alkohol- eller narkotikapåverkad under dådet. Åklagare Ewa Tvengström kommer troligtvis att begära 22-åringen häktad under fredagen.

Skolans rektor har kunnat höras av polisen. På torsdagen beskrivs hans tillstånd som stabilt.

- Det var väldigt allvarliga skador. Hade han inte fått vård så fort hade det blivit väldigt tufft, fortsätter Jörgen Karlsson.

Advokat Göran Rangmar har utsetts till 22-åringens försvarare. Han har försvarat mannen i tidigare fall. 2004 dömde Sollentuna tingsrätt mannen till villkorlig dom för misshandel och i november 2006 dömdes han till en månads fängelse för narkotikabrott samt misshandel.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Bussar krockade i Södertälje

En lindrigt skadad. Det är ännu oklart vad som orsakade kollisionen mellan de två bussarna, men det var halt på platsen och snöade ymnigt.

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Lönsamt klaga på ockerhyra

Men få utnyttjar möjligheten. De som anmäler en ockerhyra får nästan alltid rätt i domstol, visar en granskning som Ekot har gjort.

Stockholm ska få ett nytt djursjukhus

”Finns efterfrågan på avancerad sjukvård”. I maj öppnar ett nytt högteknologiskt sjukhus i Danderyd. Men endast hundar och katter är välkomna dit.

Mer från förstasidan

Foto: AP Protest i Aten och Luxemburgs premiärminister Jean-Claude Juncker.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Luxemburgs premiäminister Juncker, som skulle lett mötet, uttalar sig skarpt.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Bussar krockade i Södertälje

En lindrigt skadad. Det är ännu oklart vad som orsakade kollisionen mellan de två bussarna, men det var halt på platsen och snöade ymnigt.

Foto: Scanpix

Skrev kränkande om Lööf på Twitter

Man i 50-årsåldern får böta. Mannen ofredade C:s partiordförande genom att skriva inlägg med könsord och sexuella förslag.

Foto: AP

Apple lovar bättre villkor

Efter hård kritik. Trots en serie självmord på en fabrik i Kina så är det först nu som Apple ser över arbetsförhållandena.

Foto: Lars Pehrson / Scanpix Lykke Li kammade hem två Grammisar.

Lykke Li stor Grammisvinnare

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Årets vinnare.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.