Skandalen i bostadsstiftelsen

"Förmedling löser inte bobrist"

Publicerad 2004-11-20 20:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bara ett ökat bostadsbyggande kan få bort fiffel och mygel från Stockholms bostadsmarknad, anser Christer Jansson, vd på Fastighetsägarna i Stockholm. Han tycker att Marita Ulvskogs utspel i gårdagens DN är helt fel.

Den borgerliga regeringen införde en frivillig överenskommelse med fastighetsägarna om att de ska lämna hälften av sina lediga lägenheter till bostadsförmedlingen.

Men på en bostadsmarknad som Stockholms går det inte att förlita sig på frivilliga överenskommelser, sa socialdemokratiernas partisekreterare Marita Ulvskog i gårdagens DN.

Christer Jansson, vd Fastighetsägarna i Stockholm, tycker att hennes uttalande är minst sagt märkligt.

- Om fastighetsägare som står nära rörelsen vill lämna fler lägenheter till förmedlingen så står det dem fritt att göra så redan i dag. Jag har dock lite svårt att förstår varför rörelsens moralsyn ska ersättas av regler. Det hon säger är egentligen, att de med regler måste tvinga sina förtroendemän att leva upp till den moral som de predikar i andra sammanhang.

Christer Jansson anser att Marita Ulvskog missar själva problemet, det vill säga den långtgående hyresregleringen och det knappa bostadsbeståndet.

- Det blir ju inte fler lägenheter totalt sett för att man lämnar dem till förmedlingen, säger han.

I dag lämnar de privata fastighetsägarna frivilligt hälften av sina lägenheter till bostadsförmedlingen, enligt Christer Jansson.

- Fastighetsägarna är nöjda med den service som förmedlingen ger och är oftast villiga att lämna ifrån sig fler lägenheter. Men det löser knappas problemet med bostadsbristen. Situation med en hårt reglerad marknad gör det intressant att fiffla med lägenheter. Vi räknade ut för ett tag sedan att omkring en miljard kronor omsätts årligen i svarta lägenhetsaffärer i Stockholm.

Fler lägenheter måste byggas och det måste få kosta mer att bo i innerstan än i ytterområdena, anser Christer Jansson.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför Alla hjärtans dag

Hur fira Alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Foto: Alexander Mahmoud

Intern kritik mot S graffitikampanj

Gatukonst. Thomas Rudins (S) engagemang för gatukonsten stimulerar till skadegörelse, tycker tidigare socialborgarrådet Inger Båvner (S).

Klotterpolicy ifrågasatt. Fler politiker har börjat tvivla.

Vem är konstnären? Periskopen gäckar Stockholms gatukonstscen.

Tar Stockholm i för hårt mot graffitimålare?

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.