Försäkringskassan stramar till regler

Publicerad 2009-02-02 09:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Försäkringskassans regler om personlig assistans har stramats upp alltmer. Nya definitioner för de fem grundläggande behoven gör att det ställs högre krav för att de assistansberättigade ska få behålla hjälpen.

Definitionerna innebär bland annat att den som på egen hand kan föra maten till munnen inte bedöms ha ett grundläggande behov av hjälp vid måltider.
- Men många som kan äta själva kan inte laga maten, inte skära den och inte ställa fram den. Personer med jättestora behov riskerar att marken helt försvinner under dem, säger Cecilia Blanck som är verksamhetschef för Brukarkooperativet JAG i Stockholm.

Tomas Sundberg på Försäkringskassan menar att den föreslagna 20-timmars­regeln gör att de måste räkna minuter.
- Även om det är väldigt känsligt måste vi räkna på exakt hur lång tid varje situation tar, säger han.

Försäkringskassan har efter kritik skrivit in i sin vägledning att särskild hänsyn måste tas i specifika fall. Men i en kammarrättsdom i Stockholm konstateras att man bara ska bevilja assistans vid måltider om den funktionshindrade saknar förmåga att föra maten till munnen. För Erik Danielsons familj, och många andra, växer rädslan att förlora sina rättigheter.

- Vi menar att det är centralt om man kan föra maten till munnen själv eller inte, men också att hänsyn måste tas i specifika fall. Det kommer vi att förtydliga i en ny vägledning som kommer inom ett par veckor, säger Tomas Sundberg.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför Alla hjärtans dag

Hur fira Alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Foto: Alexander Mahmoud

Intern kritik mot S graffitikampanj

Gatukonst. Thomas Rudins (S) engagemang för gatukonsten stimulerar till skadegörelse, tycker tidigare socialborgarrådet Inger Båvner (S).

Klotterpolicy ifrågasatt. Fler politiker har börjat tvivla.

Vem är konstnären? Periskopen gäckar Stockholms gatukonstscen.

Tar Stockholm i för hårt mot graffitimålare?

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.