Technomusik, höga klackar och bara bröst. Det var några av inslagen i årets Prideparad som drog fram genom Stockholms gator i går.
Precis när klockan slog ett och Prideparaden skulle starta började regndroppar att falla från den grå himlen. Men folket som samlats efter vägkanten trotsade vädret, slog upp paraplyerna och väntade tålmodigt på att de första ekipagen skulle dyka upp.
Och när Dykes on bikes gled förbi med sina vrålande motorcykelmotorer upphörde regnet och festen var i gång. 111 ekipage hade anmält sig till årets parad och fantasifulla kreationer fanns det gott om. Lucior, prinsessor och barbröstade guldmålade unga kvinnor blandades upp med politiker som Mona Sahlin (S), Anders Borg (M) och Lars Ohly (V).
För första gången hade besökarna möjlighet att rösta fram sitt favoritekipage med sms, och Maria Mirror, en av deltagarna i paraden, var säker på att vinna. I sin silverpaljettklänning skapad av Stefan Wåhlberg, som klär bland annat “Idol”-deltagarna, väckte hon stor uppmärksamhet.
– Jag ville vara bäst och det är jag också, säger hon.
Nya deltagare i regnbågsparaden var fotbollsklubbarna Hammarby, Djurgården och AIK. Dessutom paraderade ett antal nya grupper i något stelare kostymer än de traditionella pridedräkterna: polisen, försvarsmakten, tullen och kriminalvården för att nämna några.
– Jag tycker att det känns helt naturligt att det kommer nya grupper. Paraden växer och utökas hela tiden, säger paradchefen Joachim Åberg.
Arrangörerna beräknar att cirka 35.000 personer deltog i årets parad medan 350.000 hade kommit för att titta på. Det var färre än förra året då cirka 50 .000 gick i paraden och en halv miljon åskådare var på plats.
En av åskådarna, Nasrin Azizi, hade rest från Uppsala för att se paraden.
– Jag tycker om den här friheten. Det betyder mycket för mig att vara här och visa min uppskattning. Samtidigt känner jag sorg för ungdomarna i mitt hemland Iran, de vill bara ha den här friheten, säger hon.
Prideparaden med efterföljande fest var finalen på årets Pridefestival som pågått i en vecka i Stockholm.