Friad för våldtäkt begär miljonskadestånd

Publicerad 2008-07-15 16:22

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I nästan ett och ett halvt år satt den 48-årige mannen häktad och anhållen för övergrepp mot sin sambo, men i juni friades han helt. Nu begär 48-åringen en dryg miljon i skadestånd av staten.

Mannen satt fängslad bland sexualbrottslingar på Skogome-anstalten utanför Göteborg, efter att i januari 2007 ha dömts för grov kvinnofridskränkning och våldtäkt till fängelse i två år och sex månader. Det fanns ingen teknisk bevisning, utan ord stod mot ord. Domen byggde helt på att kvinnans vittnesmål ansågs trovärdigt.

Men i maj tog hovrätten upp 48-åringens fall på nytt på order från Högsta domstolen, HD.
Anledningen var att HD börjat tvivla på kvinnans trovärdighet efter att hon i slutet av mars dömts till skyddstillsyn och psykiatrisk vård för att ha ljugit för polisen i ett liknande våldtäktsmål. I sin andra dom skrev Svea Hovrätt att kvinnans uppgifter om 48-åringens våldtäkter inte kan ses så tillförlitliga att de kan ligga till grund för en fällande dom. Den 4 juni friades 48-åringen helt.

Mannen begär nu 1.080.000 kronor i skadestånd från staten för sitt lidande. Skadeståndsbeloppet är högre än vanligt i liknande fall , men motiverat enligt 48-åringens advokat Arne Nordbåge.

- Min klient sa vid ett tillfälle till mig att det inga pengar i världen kan kompensera det han har utsatts för. Han mår fortfarande mycket dåligt, säger Arne Nordbåge till DN.se.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix

Polis misstänkt för skott vid guldrån

Flera skott träffade gymmet. Guldrånarna hade startpistol. En polis kommer att delges misstanke om framkallande av fara för annan.

Vandaler slog till i Rinkeby

Rinkebyakademien sönderslagen. Sommaren 2010 brändes lokalen ner till grunden. Natten till söndagen vandaliserades den igen. 16 3 tweets 13 rekommendationer

Foto: Scanpix

Alla miljöbilar ska betala trängselskatt

Från 1 augusti. Miljöbilar registrerade innan den 1 januari 2009 har sluppit vägtullarna, men nu försvinner undantaget. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Polisens twitterbild får kritik

”Kan få konsekvenser i framtiden.” Polisen lade ut en bild på twitter på en misstänkt inbrottstjuv som fastnat i ett staket. 9 6 tweets 3 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: AFP, AP Förutom de 19 omkomna så ska 17 personer ha skadats i branden.

Köpcentrum i lågor – 13 barn omkom

Även fyra lärare och två brandmän omkom. Brandlarm och vattensprinklar ska inte ha gått i gång ordentligt när det började brinna. 13 0 tweets 13 rekommendationer

Foto: AFP

Här finns världens fulaste flygplatser

Sterila, sunkiga, oinspirerande. Tidningen Frommers har sammanställt en lista med världens tio fulaste terminaler på flygplatser.

Foto: Björn Tilly / Bildbyrån

Hammarby tappade igen

Superettan Billy Schuler gav Hammarby ledningen med 2–1. Men Falkenberg kom tillbaka och ordnade 2–2 på Söderstadion.

Foto: Alamy Både privatpersoner och organisationer har varit det komplexa virusets mål.

Stort virusspionage upptäckt

Information stjäls ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 21 3 tweets 18 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan