Giftalgernas blomning farlig för barn och djur

Uppdaterad 2010-10-10 08:16. Publicerad 2010-10-10 08:02

Foto: Magnus Hallgren I Pålsundskanalen blommar algerna för fullt.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Delar av Mälaren och Stockholms innerskärgård har drabbats av en kraftig och sen algblomning. Länsstyrelsen uppmanar allmänheten att hålla hundar och små barn borta från de giftiga cyanobakterierna.

På lördagsmorgonen låg algblomningarna som en blå, oljig hinna över delar av Riddar­fjärden i Stockholms innerstad. Enligt länsstyrelsen rör det sig om cyano­bakterier, eller blågröna alger som de också kallas.

På informationscentralen för Egentliga Östersjön uppger myndigheterna att det för närvarande pågår algblomningar i Stockholms närhet i både Mälaren och innerskärgården. Björkfjärden, Ulvsundafjärden, Riddarfjärden i Mälaren och ­Lännerstasundet, Svindersviken och nordöstra ­Lidingö är några av de områden som har drabbats av algblomningar under hösten.

Så länge det råder svaga vindar räknar länsstyrelsen med att algerna­ fortsätter att samlas vid ytan i höga koncentrationer. Framför allt för små barn, hundar och andra husdjur kan algerna innebära en stor hälsorisk.

För båtägarna på Långholmen var lördagen hektisk. Efter en lång säsong var det båtupptagning vid båtklubbarna längs Pålsundet. Men i vattnet var det lugnt och vind­stilla, och trots båttrafiken dröjde sig stora anhopningar av den blågröna sörjan kvar längs stränderna.

– Jag reagerade på att det såg soppigt ut i vattnet redan för ­några dagar sedan, säger Sofia Wenner­strand, som ofta tar familjens cocker­ spaniel Harry på promenad runt Långholmen.

– Han älskar att bada, men i dag får vi hålla honom tillbaka eftersom vattnet ser ut så här, säger hon.

Under de senaste tio åren har det inträffat ett tjugotal fall där hundar blivit svårt sjuka efter att ha badat i algblommande vatten, enligt försäkringsbolaget Agria Djurförsäkrings statistik. Av dem har flera dött.

– Håll hunden så långt borta som möjligt från vattnet. De kan bli riktigt sjuka även av små mängder vatten, säger Lotta Gunnarsson, veterinär på Agria.

Enligt henne kommer symtomen på förgiftning mycket snabbt, ofta inom en halvtimme.

– Det brukar börja med att hunden­ blir orolig, börjar darra och kräks. Redan då ska man kontakta veterinären, säger Lotta Gunnarsson.

Sedan följer kramper och ­balansrubbningar. Hunden börjar vingla och får svårt att gå. Så småningom kan den falla i koma.

– Lyckligtvis inträffar det inte så ofta, men när det händer är läget akut, säger hon.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 98 21 tweets 77 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 153 13 tweets 140 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 465 38 tweets 427 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Foto: Magnus Hallgren

Kadetter tävlade på Karlberg

Kadetter från Sverige, Norge, Danmark och Finland tävlade i Nordiskt kadettmöte på Karlberg. Se bildspel från tävlingarna. 69 0 tweets 69 rekommendationer

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan