Götgatsbacken kan få radhus

Publicerad 2012-02-08 10:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stockholms mest centrala ”riktiga” radhus kanske byggs vid Götgatsbacken. Einar Mattsson vill fylla tomrum i ett kvarter med radhus, affärslokaler, ett nytt smalt hus och takvåningar med enorm utsikt.

Korsningen Götgatan/Sankt Paulsgatan är ett stort luftigt tomrum i den täta bebyggelsen på Södermalm. Här finns ett högt 60-talshus omgärdat av ett lågt hus, men också en gammal nedfart till Söderledstunneln som stängdes när Sverige gick över till högertrafik 1967.

Einar Mattsson AB har i åtskilliga år haft funderingar på att förtäta kvarteret och i juni 2008 beslutade stadsbyggnadsnämnden att starta planeringen för mer bostäder och butiker i kvarteret. Sedan dess har det ritats en hel del på kvarteret och i förra veckan informerade Einar Mattsson AB hyresgästerna i det höga huset som sticker upp ur Söders silhuett om planerna.

Många var upprörda över att få radhus i flera våningar som ny utsikt och ett nytt bostadshus på det tak som i dag är gård. Att 60-talshuset samtidigt ska renoveras med evakuering för hyresgästerna som följd gjorde inte de upprörda gladare.

– Det är självklart att sådana här stora förändringar väcker många frågor. Men vi ville informera hyresgästerna tidigt i processen, säger Eva Ellenfors, fastighetschef på Einar Mattsson.

Om förslaget blir verklighet betyder det butiker i flera våningar i korsningen, ett nytt bostadshus ovanpå dagens låga hus mot Götgatsbacken som täpper till ett hål i gatubilden, takvåningar – uppe på hyreshusets tak och fyra stadsradhus ovan butiksvåningarna längs Sankt Paulsgatan. I det nu ritade förslaget är det översta våningsutrymmet på hyreshusets tak med ventilation och annan teknik ersatt med två våningar bostäder.

– Vi skulle också kunna rita och studera hur ytterligare två bostadsvåningar ter sig, säger Eva Ellenfors.

Radhusen blir om de byggs de mest centrala ”riktiga” radhusen i Stockholm. Det finns några radhus i City, men de är inte på samma sätt ”riktiga” radhus eftersom de är byggda på tak.

– Vår ambition är att förbättra kvarteret och vi vill givetvis utnyttja marken bättre. Den gamla nedfarten till Söderleden och en del utrymmen kring huset är väldigt otrygga miljöer i dag, påpekar Eva Ellenfors.

Politikerna i stadsbyggnadsnämnden har ännu inte tagit ställning till planerna som ännu befinner sig i ett tidigt skede. När startpromemorian för planläggningen av kvarteret togs 2008 fattade stadsbyggnadsnämndens politiker beslut om att pröva till- och påbyggnader i två till fyra våningar. Miljöpartiet och Vänsterpartiet reserverade sig och gjorde tummen ned för fler än två nya våningar på taket. Det skulle förändra utsikten över Söders höjder påtagligt.

Hur politikerna ställer sig till de nu mer konkreta planerna får framtiden utvisa. Stadsbyggnadsborgarrådet Regina Kevius (M) känner bara vagt till att det pågår planering för kvarteret.

– Och jag har inga som helst synpunkter förrän jag sett och studerat ett konkret förslag, säger hon.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 98 21 tweets 77 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 153 13 tweets 140 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 465 38 tweets 427 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Foto: Magnus Hallgren

Kadetter tävlade på Karlberg

Kadetter från Sverige, Norge, Danmark och Finland tävlade i Nordiskt kadettmöte på Karlberg. Se bildspel från tävlingarna. 69 0 tweets 69 rekommendationer

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan