Under några minuter strax efter klockan 12 i dag kunde Järfällaborna se ett vackert halofenomen runt solen. Klockan 12.15 började de första bisolarna lysa på båda sidor om solen och snart hade det hela utvecklat sig till ett strålande skådespel.
Få naturfenomen är så klockstoppande som halofenomen. Den som ser dessa ringar runt solen blir lätt stående med mobilkameran höjd mot skyn. Ibland bjuder solen, och de små iskristallerna i atmosfären som står för själva skådespelet, också på några extra ”solar” som kan radas upp efter varandra lågt över horisonten. Senast den 8 december förra 2010 kunde Stockholm med omnejd bjudas på ett mäktigt solhalo som resulterade i rader av bilder till DN.se.
Det som syntes mellan klockan 12.15 och 12.20 i dag var hur solen fick två skarpa bisolar på dess båda sidor innan dessa snart hade vuxit till en regnbåge som sträcktes runt hela solen, den så kallade 22-gradershalon. Utanför denna växte ännu en regnbåge fram, 46-gradersringen och ovanpå 22-gradershalon en tangentialbåge.
Allt detta skapat när solens sken bröts i miljoner små iskristaller som virvlade runt i luften.
Halofenomenet syntes också i Danderyd redan vid 11.45-tiden, skriver en läsare.
Tidigare på morgonen såg flera stockholmare ett mindre halofenomen runt månen. Nisse Eriksson i Råcksta berättar i ett mejl hur han såg två "bimånar" på var sin sida av månskivan strax före klockan 07.