Halva statsskatten från Stockholm

Publicerad 2011-04-18 05:31

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stockholmarna står för hälften av alla direkta skatter till staten. Det visar nya siffror som Stockholms handelskammare presenterar i dag.

Till de stora vinnarna i skatteutjämningsspelet hör två andra ledande tillväxtregioner i landet – Göteborg och Malmö.

Knappt två miljoner människor eller drygt 20 procent av landets invånare bor i Storstockholm. Men de levererar 50 procent av de direkta skatterna till statskassan.

Det visar nya skattesiffror i den rapport som Stockholms handelskammare offentliggör i dag.

– Det är ett tecken på att det går bra för Stockholm. Att vi har klarat krisen och haft en bra tillväxt, säger Maria Rankka, vd för Stockholms handelskammare.

Lika nöjd är hon inte med fördelningen av skatteintäkterna. Stockholm skulle behöva behålla en större del av de skatteintäkter som fördelas till övriga landet, menar Maria Rankka.

– Det behövs ett antal satsningar i vår region som kräver kraftiga investeringar. Viktigast att komma till rätta med är den dysfunktionella bostadsmarknaden, säger hon.

– Bostadssituationen är ett hot mot fortsatt tillväxt och det krävs en serie av åtgärder – ökad rörlighet på den befintliga bostadsmarknaden och en kraftig nybyggnation bland annat.

Stockholms handelskammare pekar också på att det behövs pengar för att utveckla kollektivtrafiken och till andra nödvändiga infrastruktursatsningar.

– Stockholm är viktigt för Sverige. Tillväxten här får ringar på vattnet i andra delar av landet. Därför skulle vi behöva komma till rätta med tillväxtskadliga skatter, säger Maria Rankka.

På Stockholms handelskammare tycker man det är märkligt att regeringen inte gör något åt värnskatten. Och att två andra framgångsrika tillväxtregioner – Göteborg och Malmö – blir vinnare när det gäller den så kallade Robin Hood-skatten – skatteutjämningen mellan landets kommuner där Stockholmspolitikerna länge klagat över att de ”bygger simhallar i Norrland”.

– Värnskatten slår hårt mot regionen. Man bör även se över det kommunala omfördelningssystem vi har i dag som straffskattar Stockholm.

Stockholm kommer fortsatt att ha en avgörande betydelse för den svenska tillväxten, enligt Stockholms handelskammare. Nya prognoser pekar på att 40 procent av landets tillväxt förväntas komma från Stockholm.

– Vi genererar spridningseffekter till andra delar av landet. Samtidigt inser vi att det är ömsesidigt och att vi är beroende av inflödet av kompetens.

– Men det är rimligt att skattefördelningen korrigeras. Det är politiska beslut som måste till, säger Maria Rankka.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 98 21 tweets 77 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 153 13 tweets 140 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 465 38 tweets 427 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Foto: Magnus Hallgren

Kadetter tävlade på Karlberg

Kadetter från Sverige, Norge, Danmark och Finland tävlade i Nordiskt kadettmöte på Karlberg. Se bildspel från tävlingarna. 69 0 tweets 69 rekommendationer

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan