Bostad Stockholm

Här byggs stadens nya höghus

Publicerad 2011-10-25 07:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stockholmarna vill ha nya höga hus visade DN/Synovates opinionsmätning i förra veckan. Och fler höghus kommer de att få. Närmast på tur står Alvik, Kista, Liljeholmen, Värtan och Ringvägen.

På senaste tiden har det byggts flera rejält höga hus i Stockholm. Inte sedan början av 60-talet har så många nya byggnader sträckt sig högt mot skyn som nu. Hotellet Victoria Towers i Kista som är Stockholms högsta hus – Kaknästornet räknas i sådana här sammanhang inte som hus – invigdes för några veckor sedan. Familjebostäders hyrestorn i Lindgården är klart för inflyttning liksom ett av Wallenstams båda höga hus som kantar Essingeledens entré till Kungsholmen.

En majoritet av de tillfrågade i DN/Synovates opinionsmätning om höga hus, som vi presenterade i torsdags, bejakade fler nya höghus. Och det kommer de att få de närmaste åren. Ett omtvistat projekt – ett riktigt högt hus mittemot Centralstationen på Vasagatan – har fallit och Tors torn i utkanten av Hagastaden har amputerats uppifrån av kostnadsskäl. Men andra höghus kommer med stor sannolikhet att byggas.

Intill Kista Galleria ska ett bostadshus i form av två torn, ett på 17 och ett på 30 våningar, ge sammanlagt omkring 300 nya bostäder. Detaljplanen kommer att antas strax före jul.

På berget i Hjorthagen står flera gasklockor. Den högsta av dem – en stålklocka – ska rivas och ersättas av en byggnad med ungefär samma proportioner, fast högre. Detaljplanearbetet för huset, som blir 47 våningar högt och rymmer omkring 500 lägenheter, har hunnit halvvägs.

Vid Liljeholmskajen närmast Årstabron har det sedan länge planerats för rejält höga bostadshus med gavlarna mot vattnet. Här har politikerna inte fegat vad gäller höjden. Stadsbyggnadsnämnden har på möten i maj och augusti bestämt att husen ska höjas från 21 och 22 till 24 våningar. Det handlar om närmare 600 nya bostäder.

I slutet av september godkände stadsbyggnadsnämnden förslaget till ett nytt högt hus i Alvik. Det ska byggas mellan Alviks torg och vattnet och blir 18 våningar högt. Inflygningen till Bromma lillåter inte högre hus här.

Tobaksmonopolet är ett kvarter på Södermalm där nya bostäder diskuterats i flera år. I kvarterets öppning mot Ringvägen vill staden bygga ett för innerstaden ovanligt högt hus på 16 våningar. Detaljplaneförslaget är på väg ut på samråd.

Lite senare i höst, eller möjligen i vår, ska Stockholms stad anta riktlinjer för var i staden höga hus ska tillåtas. DN har tidigare redovisat tankarna på att bygga höga hus i några kluster, kring tullringen runt innerstaden och i Brunkebergs­åsens forna sträckning. Då redovisade vi riktlinjerna som riktlinjer. Det är de dock ännu inte, de är enbart förslag som stötts och blötts i flera år.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 98 21 tweets 77 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 153 13 tweets 140 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 465 38 tweets 427 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Foto: Magnus Hallgren

Kadetter tävlade på Karlberg

Kadetter från Sverige, Norge, Danmark och Finland tävlade i Nordiskt kadettmöte på Karlberg. Se bildspel från tävlingarna. 69 0 tweets 69 rekommendationer

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 7 4 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan