Nu har de första hemlösa flyttat in i egna lägenheter. Före jul ska Stockholms stads projekt ”Bostad först” ha gett 15 personer nya hem i de västra förorterna.
Den borgerliga majoritetens löfte att halvera hemlösheten på fem år har inte infriats.
– Hemlösheten har minskat för långsamt. Men ”Bostad först” är ett paradigmskifte, säger socialborgarrådet Ulf Kristersson (M).
”Bostad först”, som har prövats i USA, går ut på att börja med en egen lägenhet och först därefter ta itu med problem som skulder, missbruk och andra sjukdomar.
I mitten av augusti flyttade en hemlös kvinna in i en av allmännyttiga Svenska Bostäders lägenheter i västerort, nu i månadsskiftet fick ytterligare fyra personer en egen bostad.
– En av dem har bott i tält, några på akutboenden och någon har sovit hemma hos en bekant. Alla utom en är missbrukare, säger projektledaren Maria Andersson.
Svenska Bostäder står för alla lägenheterna – ettor och tvåor i stadsdelarna Spånga-Tensta och Hässelby-Vällingby – i projektet som Ulf Kristersson hoppas ska omfatta 200 personer om några år. Den hemlöse blir andrahandshyresgäst hos socialförvaltningen men kan få ett förstahandskontrakt efter nio månader. De enda kraven är att följa hyreslagen och allmänna ordningsregler i huset, samt att träffa en stödperson en gång i veckan.
– Stödet blir väldigt individanpassat, vi får pröva oss fram. Det kan handla om att våga öppna posten, städning och att få vardags-ekonomin att fungera, säger Maria Andersson.
Grannarna blir inte informerade om att lägenheter i deras hus ingår i ”Bostad först”.
– De hemlösa är oroliga för hur de skulle bli bemötta. Det finns en stor rädsla för att de får klä skott för att andra stör, säger Maria Andersson.
– Det är oerhört viktigt att modellen får gott rykte. Vi vill göra våra misstag i liten skala.