Salemmarscherna

Högerextrema vill marschera i Salem

Publicerad 2007-12-03 17:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

För sjunde året i rad ansöker främlingsfientliga grupper om att få demonstrera i Salem.

Den så kallade Salemfonden vill på lördag marschera från Rönninge station till Salems centrum för att uppmärksamma att en 17-årig pojke mördades i kommunen år 2000.

Ytterligare tre ansökningar har inkommit till polisen. Nätverket mot rasism vill marschera i Salem timmarna innan högerextremisterna, samtidigt som vänsterpartiet vill ha torgmöte.

Dessutom har ett tiotal organisationer, däribland LO, TCO och SSU, bett om tillstånd att få gå i fackeltåg från Södermalmstorg till Medborgarplatsen i Stockholm.

Polisen har ännu inte tagit ställning till ansökningarna. Polisstyrelsen i Stockholms län har rekommenderat polismyndigheten att endast bevilja Salemfonden en stående demonstration.

Polisens presstalesman Ulf Göranzon vill inte föregripa beslutet, men säger att "vår utgångspunkt är ordningslagen, som ska skydda demonstrationsfriheten."

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Lönsamt klaga på ockerhyra

Men få utnyttjar möjligheten. De som anmäler en ockerhyra får nästan alltid rätt i domstol, visar en granskning som Ekot har gjort.

Stockholm ska få ett nytt djursjukhus

”Finns efterfrågan på avancerad sjukvård”. I maj öppnar ett nytt högteknologiskt sjukhus i Danderyd. Men endast hundar och katter är välkomna dit.

Brand i centrala Rinkeby

Utbröt i klädbutik. En kraftig brand rasade på tisdagsmorgonen i Rinkeby.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Könsneutrala EQ-dockor på förskolan Egalia i Stockholm.

På Egalia är barnen personer – inte kön

”Ordet ”hen” ger barnen frihet”. Var tredje förskola missar i jämställd- hetsmålen trots att forskning visar hur könet avgör vilket bemötande barn får.

Foto: Anders Hansson

De gjorde samma brott – en friades

Slumpen avgör om du straffas. Konsekvenserna för att köra för fort har blivit rena lotteriet. Tusentals kan straffas felaktigt.

Foto: Alamy Vinnare och förlorare i bemanningsbranschen.

Uthyrd på jobbet - så funkar det

Tjäna extra bra om du är chef eller specialist. Receptionister och lagerarbetare får räkna med sämre villkor. Bemanningsbranschen under lupp.

Lagerarbetaren var alltid orolig. Anna Gustafson sa upp sig till slut.

Jobbar deltid och tjänar mer. Henrik Folkesson är hyrchef.

Son kvävde sin sjuka mamma

Dödsorsaken inte fastlagd. Den 84-åriga kvinna som utsattes för ett mordförsök av sin son på måndagen, avled under natten till tisdag.

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.