Hon skrev högskoleprovet tillsammans med 47.000 andra

Publicerad 2009-10-24 16:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

STOCKHOLM. Rebecca Björling, 20, skrev provet i Stockholm på lördagen. Hon siktar på läkarlinjen — en av de utbildningar där söktrycket och kraven brukar ligga i topp.

- Det är femte gången jag gör provet. Man får mer och mer koll på upplägget, säger Rebecca Björling.

I sina förberedelser har hon även tagit hjälp av ett privat företag som erbjuder kurser i hur man betvingar högskoleprovet.

- Det var jättebra.

I lågkonjunkturens spår ökar intresset för högskoleprovet. Till provet på lördagen hade 47.500 förhoppningsfulla anmält sig, närmare 50 procent fler än förra hösten.

Att intresset för högskoleprovet ökat i år förklaras bland annat av det dystra ekonomiska läget och den osäkra arbetsmarknaden. Dessutom finns det just nu många 18—20-åringar i befolkningen och det är just i den åldersgruppen som de flesta som gör provet brukar finnas.

Högskoleverket beskriver provet som "en andra chans". En alternativ väg in till högskola eller universitet för den som inte har tillräckligt bra skolbetyg. Och det är en hyfsat bred väg, en tredjedel av nybörjarna på högskolan antas varje termin på sina högskoleprovresultat. Dock kan andelen variera mellan olika utbildningar.

I år har drygt 120.000 nybörjare sökt till högskola eller universitet, enligt SCB. Omkring 66.000 av dem blev antagna.

Nästa tillfälle att skriva högskoleprovet är lördagen den 10 april 2010. Sista anmälningsdag är 15 februari 2010.

Så blir du en vinnare med högskoleprovet- DN.se berättar hur du ska göra.

Här är facit till högskoleprovet hösten 2009.

Läs mer: Rusning till högskoleprov i kristider

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför Alla hjärtans dag

Hur fira Alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Foto: Alexander Mahmoud

Intern kritik mot S graffitikampanj

Gatukonst. Thomas Rudins (S) engagemang för gatukonsten stimulerar till skadegörelse, tycker tidigare socialborgarrådet Inger Båvner (S).

Klotterpolicy ifrågasatt. Fler politiker har börjat tvivla.

Vem är konstnären? Periskopen gäckar Stockholms gatukonstscen.

Tar Stockholm i för hårt mot graffitimålare?

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Mer från förstasidan

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.