- Gårdagen var extrem. Trafiken slogs ut fullständigt i stora delar av länet, säger Gisela Poellinger på SL:s pressavdelning till DN.se.
Ungefär 700.000 stockholmare reser med SL varje dag. Många drog sig säkert till minnes den svarta onsdagen i november för tre år sedan, då kaosartade scener utspelade sig på Stockholms vägar. Vissa kom säkert att tänka på Nynäsvägen för två år sedan, då människor blev stående i kylan upp till ett halvt dygn.
- Det som hände i går är fullt jämförbart. Det var sannolikt hundratusentals resenärer som drabbades på ett eller annat sätt, säger Gisela Poellinger.
Hur kunde det gå så illa?
- Det var många faktorer som samverkade. Vädret var extremt och det gick inte att ploga vägarna tillräckligt snabbt. Våra bussar fick trängas med bilar och lastbilar som hade fastnat i snön. På vissa håll gick det helt enkelt inte att komma fram, säger Gisela Poellinger.
SL:s bussar använder inte dubbdäck utan kör med samma så kallade allrounddäck året om. Men detta ska enligt Gisela Poellinger inte ha påverkat gårdagens kaos.
- Däcken ska klara av alla sorters väderlekar, det är inte här problemet ligger. När vägarna korkas igen kan bussarna inte ta sig fram hur bra däck de än har.
Det enda trafikslaget som stod pall på torsdagen var tunnelbanan. Förutom vissa mindre förseningar på gröna linjen rullade tågen på som de skulle. Pendeln däremot, brottades med kraftiga förseningar.
- Det var inte helt stopp, men trafiken var väldigt oregelbunden på grund av olika växelfel, säger Gisela Poellinger.
Många oroliga stockholmare som riskerade att inte kunna ta sig hem från jobbet följde löpande informationen som lades ut på SL:s hemsida under gårdagen. Men efter lunch blev trycket så stort att sidan brakade samman.
- Det är sånt som inte får hända. Sidan gick ner när behovet av information var som störst. Vi har redan nu sett till att sidan har större kapacitet, säger Gisela Poellinger.
För resenärer som lyckades få tag i en taxi gäller resegarantin. De har tre månader på sig att skicka in sina taxikvitton till SL, så kommer de att ersättas för resan.
- Blev man mer än tjugo minuter försenad och lyckades få tag i en taxi gäller resegarantin, säger Gisela Poellinger.
Fredagen ser ut att bli bättre. Förutom några mindre förseningar på pendeln har det varit lugnt på morgonen. Temperaturen ligger på minus sex grader och snöovädret har dragit sig bort från Stockholmsområdet.
- Det är till och med lite sol ute så vi hoppas på en bättre dag i dag, säger Gisela Poellinger.