Stockholms stad vill locka ännu fler elever till innerstadsskolorna. ”Vi vill bygga ett par tusen gymnasieplatser till i våra mest populära skolor”, säger skolborgarrådet Lotta Edholm (FP).
Utspelet kommer efter DN:s granskning som visar att söktrycket på Stockholms innerstadsskolor är rekordstort. I höst har elever från hela länet kunnat söka samtliga program i Stockholm. Redan i dag kommer fyra av tio från en annan kommun. Skolborgarrådet Lotta Edholm ser gärna att de blir fler.
– Vi vill bygga ett par tusen gymnasieplatser till i innerstaden. På Norra real, Östra real, Södra latin och Kungsholmen. Men vi ska också titta på populära skolor utanför stan, som Kärrtorp och Blackeberg.
De nya gymnasieplatserna kan stå klara tidigast nästa höst.
– Vi ska ge utbildningsförvaltningen i uppdrag att söka bra lokaler vid de mest populära skolorna. Det är inte lätt att trolla fram bra centrala lokaler men vi ska anstränga oss.
Lotta Edholm förstår inte Skolverkets varning för att kommuner dimensionerar sina skolor efter elevtryck från andra kommuner.
– Jag blir oerhört provocerad när Skolverket tycker att det är fel. När vi öppnat för elever från hela länet att söka hit måste vi också anstränga oss. Inte nöja oss med att bara duktiga elever med 320 poäng får komma in.
Vad tjänar staden på detta?
– Vi gör det inte för att tjäna pengar. Vi vill att så många som möjligt ska få sitt förstahandsval. För oss spelar det ingen roll om eleven kommer från Stockholm eller länet. Det är samma kostnad. Men vi tjänar på fulla skolor med hög effektivitet. Halvtomma skolor kostar.