I april 2007 anmälde en kvinna att hon utsatts för en våldtäkt. I mars 2009 lades utredningen ned. Justitieombudsmannen (JO) riktar nu skarp kritik mot polis och åklagare för handläggningen som enligt JO ”präglats av en passivitet som är anmärkningsvärd”.
Trots polisens kampanj för att bli bättre på att hantera brott i nära relationer och höja effektiviteten finns det ännu brister. JO ger polis och åklagare bakläxa för utredningar om våldtäkt och övergrepp i rättssak som pågick i nära två år.
Kvinnan skickade i januari i år en anmälan till JO där hon klagade på polismyndigheten i Stockolms län och åklagarmyndigheten City åklagarkammare. Anledningen var att utredningen om en våldtäkt samt två fall av övergrepp i rättssak, relaterade till våldtäktsanmälan, tagit allt för lång tid. Det dröjde dessutom innan hon fick ett målsägarbiträde och hon lyckades inte få kontakt med utredaren hos polisen, trots upprepade försök.
JO konstaterar att det finns anledning att vara starkt kritisk till hanteringen av de tre ärendena som inleddes våren 2007 och lades ned i mars 2009. Förundersökningen om våldtäkt hade då pågått i två perioder: april-juli 2007 och maj 2008-mars 2009.
Trots att förundersökningarna handlat om brott som skulle ha prioriterats har handläggningen inte bedrivits med den skyndsamhet som rättegångsbalken föreskriver, skriver JO som påtalar brister i samordningen av utredningarna.
”När det gäller förundersökningarna rörande övergrepp i rättssak har i och för sig några förhör verkställts under den aktuella tiden men utredningarna präglas av en passivitet som är anmärkningsvärd”, skriver JO i sitt beslut.
Polisen erkänner att det långdragna förloppet står i direkt strid mot kraven på skyndsamhet och effektivitet och beklagar passiviteten. Men ärendet var svårutrett, menar man. Flera personer som stått i relation till varandra var inblandade vilket genererat flera anmälningar om bland annat olaga hot, förtal och ofredande. Anmälan om våldtäkten gjordes omkring ett år efter den ska ha begåtts, vilket ytterligare försvårade utredningen, påpekar polisen vidare.