Bostad Stockholm

Klartecken för Norra Djurgårdsstaden

Publicerad 2008-11-03 23:22

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sent på måndagskvällen klubbade Stockholms kommunfullmäktige detaljplanen för Norra Djurgårdsstaden, Hjorthagen.

Detta var det första steget för det som så småningom ska bli bostäder för 20.000 stockholmare och arbetsplatser för 25.000. I första omgången handlar det om fyra bostadskvarter med 670 bostäder.

I ärendet talas det om ett av de största stadsutvecklingsarbetena i modern tid. Det understryks också att staden har en ambition att växa i centrala lägen genom att omvandla gammal industrimark till ny stadsmiljö.

Allianspartierna och socialdemokraterna slogs om att vara mest positiva till att beslutet nu fattades och att arbetet kan komma i gång på allvar medan flera miljöpartister var kritiska i debatten. Cecilia Obermüller (mp) påpekade att det fanns flera brister i detaljplanen. Hon kallade miljösatsningarna för "grön fernissa" och yrkade på att detaljplanerarbetet skulle göras om och göras rätt. Hennes partikamrat Eie Herlitz efterlyste ett annat tänkande i fråga om bilar och gårdar.

- Det här området kommer att vara välförsörjt när det gäller kollektivtrafik. När man bygger nytt ska man tänka på gårdarna först och bilarna sen, sa Herlitz. Här pratar man i stället om att i första hand ordna parkering och sedan hälla lite jord ovanpå. Jag tycker att man ska göra tvärtom.

Åsa Romson (mp) tyckte att det är bra att man bygger bostäder på gammal industrimark, men hon efterlyste en miljöprofil.

- I över två år har ni pratat om miljöprofilen i Värtan, men har man tillsatt någon miljösamordnare, undrade Romson, som gärna vill se att staden involverar nationalstadsparken till något positivt när det nu byggs bostäder intill.

- Det är faktiskt bara ETT år sedan och inte TVÅ sedan vi pekade ut Värtan som något som ska byggas med miljöprofil, svarade stadsbyggnadsborgarrådet Kristina Alvendal (m) med tillägget:

- Det är inte möjligt att snyta ett miljöprofilområde ur näsan, men mycket av den teknik vi använde när Hammarby sjöstad byggdes kan vi använda oss av här.

- Men det kan bli svårt, varnade Åsa Romson som talade om att en byggherre ville ha sopsug, en annan inte.

- Det gäller att inte kasta in jästen efter degen, sa hon.

De fyra kvarteren med cirka 670 bostäder ska ha hus med mellan fem och sju våningar. Här ska bland annat byggas två förskolor, på sikt en ny grundskola plus kompletterande social och kommersiell service.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför Alla hjärtans dag

Hur fira Alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Foto: Alexander Mahmoud

Intern kritik mot S graffitikampanj

Gatukonst. Thomas Rudins (S) engagemang för gatukonsten stimulerar till skadegörelse, tycker tidigare socialborgarrådet Inger Båvner (S).

Klotterpolicy ifrågasatt. Fler politiker har börjat tvivla.

Vem är konstnären? Periskopen gäckar Stockholms gatukonstscen.

Tar Stockholm i för hårt mot graffitimålare?

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.