Kostnaderna för skolornas datorer kan fördubblas

Publicerad 2009-10-09 00:02

Foto: Jonas Eriksson

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stockholms stads skolor får kraftigt ökade kostnader för sina datorer. När driften nu läggs ut på entreprenad är risken stor att det blir färre datorer på många skolor.

Det var i somras som staden tecknade ett miljardavtal med Volvo IT som nu tar över hela den kommunala IT-driften. Kortfattat innebär det att staden på sikt inte kommer att äga en enda dator utan i stället hyra dem av Volvo IT, som också står för drift och användarstöd. För skolorna innebär det minst fördubblade kostnader under nästa läsår:

– Vi blev lite omtumlade när vi räknade på det. Vi har ju en modern datorpark som skulle kunna hålla länge till. Nu får vi diskutera vilken ambitionsnivå vi ska ha när det gäller antalet datorer, säger Ulla Nordlund Gustafsson, intendent på Sjöstadsskolan i Hammarby sjöstad.

Skolan, som har IT-profil, slog upp sina portar 2007 och har sedan dess investerat över en miljon i sina datorer. Nu blir de av med allt – utan att få någon kompensation för den gjorda investeringen. Enligt avtalet med staden tar nämligen Volvo IT hand om all befintlig datorutrustning. Det som är värt något kommer att säljas på andrahandsmarknaden, resten kasseras. Pengarna från försäljningen kommer inte de enskilda skolorna till del utan tas, enligt IT-direktören Anette Holm, sannolikt om hand på ”stadsövergripande nivå”.

– För oss känns det förstås som om vi måste investera en gång till, säger Ulla Nordlund Gustafsson.

I dag betalar Sjöstadsskolan ungefär 600.000 kr om året för IT-driften. Skulle de hyra in lika många datorer med samma standard som nu kommer hamnar kostnaden på runt två miljoner per år. Eftersom skolan legat i framkant kommer de troligen att få sänka sina ambitioner när det gäller antal datorer. De skolor som hittills inte satsat så mycket kommer i stället att få en rejäl standardhöjning. Men dyrt – det blir det för alla.

Tanken är dock att skolorna ska kunna spara pengar på annat. Till exempel ska de kunna säga upp de IT-ansvariga, eftersom Volvo IT tar över all support.

– Men att ha en IT-tekniker på plats är nästan en förutsättning för att det ska fungera. Det spelar ju ingen roll hur bra datorer man har om de inte fungerar när vi behöver dem, säger Ulla Nordlund Gustafsson.

Syftet med den omfattande nyordningen är att alla skolor ska få likvärdiga, väl fungerande och moderna datorer. Det ska bara finnas en ansvarig att hylla när det går bra eller skylla på när skrivare strular och gamla datorer hänger sig.

Martin Ross-Langley, IT-samordnare på Sjöstadsskolan är, trots att han riskerar att bli av med jobbet, positiv:

– På sikt ökar standarden för alla elever och vi får bättre koll på hur våra datorer används.

Även Wolfgang Johansson, rektor på Akallaskola i Kista, är försiktigt positiv:

– Att ha en gemensam IT-strategi där alla kan vara med är bra. Men visst blir det väldigt dyrt till att börja med. Men vad notan slutar på i längden vet vi ju egentligen ingenting om än, säger han.

Utbildningsförvaltningen har tittat på vad förändringen betyder för Äppelviksskolan. Där kommer kostnaderna att öka från 800.000 till 1,6 miljoner. Men säger man upp IT-teknikern och ser över innehavet av antal skrivare kan skillnaden i kostnad minska. Räknar man också i minskade konsultkostnader och värdet av den ökade standarden så blir det kanske inte alls så mycket dyrare i slutänden, menar Thomas Persson, chef på utbildningsförvaltningen.

– När vi lägger budget för 2010 i november kommer vi att se över möjligheterna att ta vissa övergångskostnader centralt. Vi kan inte lova någonting, för vi vet inte hur de ekonomiska förutsättningarna ser ut än, säger han.

Ragnar Sjölander, Lärarnas Riksförbund, är hittills kritisk:

– Vi tvivlar starkt på att skolorna kan behålla den datortäthet man har i dag. Sämre tillgång till datorer kan faktiskt överskugga fördelarna med nya datorer i klassrummet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Elavbrott skapade kaos i tunnelbanan

Trafiken igång igen. I nästan fem timmar var det stopp i båda riktningarna mellan Zinkensdamm och Midsommarkransen och Örnsberg.

Foto: Scanpix

Få val för unga vuxna

Åldersgränserna på krogen kvar. Att det skulle bli stökigare på krogen är en av anledningarna till att regeringen inte kommer att föreslå ett förbud mot olika åldersgränser.

Vad tycker du om åldersgränserna på krogen?

Foto: Erich Stering

”Vodkabilen” förser unga med sprit

Råfylla för 200 kronor flaskan. Citypolisen spanar sedan i våras mot professionella spritlangare. Via sms beställer ungdomar lågprisvodka.

Foto: Jessica Ritzén

Vem är det som spanar?

Se men inte synas. Först dök ett upp under Klarabergsviadukten. Sedan dess har periskopen blivit flera och gäckar hela gatukonstscenen.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.