Finanskrisen

Krisen stoppar ombildningar

Publicerad 2008-10-09 22:18

Mia Allwins och Gudrun Geddas bostadsrättsföreningar i Högdalen nobbades av ett 30-tal banker och finansinstitut. Då vädjade de om två månaders förlängd betänketid - men staden säger nej.

Lars Lindqvist Mia Allwins och Gudrun Geddas bostadsrättsföreningar i Högdalen nobbades av ett 30-tal banker och finansinstitut. Då vädjade de om två månaders förlängd betänketid - men staden säger nej.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Finanskrisen och den "tillfälliga pausen" i ombildningen till bostadsrätter i Stockholm ställer till stora problem för många föreningar. • I Högdalen ställs köpstämmor in och försäljningar går om intet. • På Södermalm vill man ha nya fastighetsvärderingar.

För en vecka sedan meddelade Stockholms Stadshus AB att de allmännyttiga bostadsbolagen förlänger betänketiden med två månader för de bostadsrättsföreningar som fått erbjudanden att köpa sina fastigheter.
Samtidigt meddelade man att bostadsbolagen inte kommer att fastställa några erbjudanden under oktober i en "tillfällig paus".

Beskedet kom dagen innan bostadsrättsföreningen Fikonet 7 på Södermalm skulle ha sin köpstämma som därför fick ställas in med kort varsel. Där skulle man ha tagit ställning till erbjudandet att köpa fastigheten för 177 miljoner kronor eller 21.049 kronor/kvad­ratmetern.

Styrelsen hade räknat med en knapp majoritet för köp. Frågan om den extra betänketiden innebär att folk på grund av finanskrisen blir tveksamma och hoppar av. Det är osäkert om affären någonsin blir av.

- Turbulensen på räntemarknaden gör att vi hamnat i en ny situation. Därför vore det också rimligt med en ny, justerad värdering av fas­tigheten. Prissättningen i våras var inte så mycket relaterad till fastighetens egentliga skick som till en schablonmässig marknadsbedömning, säger Joe Lindström, ordförande för Fikonet 7 på Tengdahlsgatan, där husen är i behov av en genomgripande renovering.

I Högdalen förblir 349 bostäder hyreslägenheter trots att över 75 procent av de boende i bostadsrättsföreningarna Filmskarven 1 och Harpan ville köpa fastigheterna som byggdes på 50-talet.
Ett 30-tal banker och låne­institut sa till sist nej till att finansiera köpet. Nu säljer Familjebostäder i stället till Ikano Fas­tigheter som redan äger ett stort hyresbestånd i Högdalen.

- Allt var förberett och klart, till och med förvaltningen var upphandlad men vi stupade på målsnöret på grund av finanskrisen. Priset är rena lottovinsten för Ikano Fastigheter, bara 6.000 kronor kvad­ratmetern för en mycket attraktiv fastighet i toppskick, säger Håkan Hedberg på BRF-konsult om Filmskarven 1.

För många hyresgäster kom de negativa bankbeskeden som en kalldusch. Sist ut var SBAB som sa tvärt nej häromdagen.

- Vi är fruktansvärt besvikna. Vi vill också ha två månaders förlängd betänketid för att hinna skaffa fram nödvändigt kapital men vi fick nej. Förlängningen gäller inte oss eftersom det finns en annan villig köpare. Stadens politiker har sålt fastigheten för vrakpris, hävdar Gudrun Gedda som sitter i Filmskarvens styrelse.

Föreningen Harpan skulle haft sin köpstämma på torsdagskvällen. Nu blev det i stället en informationsträff där besvikna hyresgäster fick beskedet att ingen bank ville satsa på dem.

Klas Freund, som bott i Högdalen i många år, menar att borgerliga politikerna tvingat Familjebostäder att sälja sina välskötta fastigheter på Harpsundsvägen vilket i sin tur lett till en social katastrof med grannosämja, oro, flyttlass och splittring.

- Vi ville ha kvar Familjebostäder som hyresvärd. Men vi bildade en bostadsrättsförening när staden ville sälja ut våra bostäder. Samtidigt såg vi hur fastighetsbolaget Boultbee härjade med hyreshöjningar här i Högdalens centrum. Vi har ägnat jättemycket tid åt att övertyga våra grannar att ställa upp och köpa fastigheten men nu blev det ingenting. Vi skils med tvång från Familjebostäder som i mer än 50 år stått för trygghet och utmärkt skötsel av våra lägenheter, säger han.

Den "tillfälliga pausen" - som kan bli betydligt längre än två månader - kan därför resultera i att flera hundra hyreslägenheter förblir sådana även i framtiden när den rådande finanskrisen sätter stopp för bankernas utlåning till bostadsrättsföreningar.

- Bostadsrättsmarknaden har sjunkit ihop och branschen söker sig till hyresrätter. Vårt gamla bestånd av hyresrätter har ett stort renoveringsbehov och om ombildningarna minskar kan vi satsa mer på renovering, säger Göran Wendel, vd för Svenska Bostäder.

Häromdagen tog han första spadtaget för 97 nya, klimatsmarta hyresrätter i Hökarängen, enligt honom ett styrkebesked för allmännyttan med tanke på den oro som råder på bostadsmarknaden i Stockholm just nu.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför Alla hjärtans dag

Hur fira Alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Foto: Alexander Mahmoud

Intern kritik mot S graffitikampanj

Gatukonst. Thomas Rudins (S) engagemang för gatukonsten stimulerar till skadegörelse, tycker tidigare socialborgarrådet Inger Båvner (S).

Klotterpolicy ifrågasatt. Fler politiker har börjat tvivla.

Vem är konstnären? Periskopen gäckar Stockholms gatukonstscen.

Tar Stockholm i för hårt mot graffitimålare?

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.