Kryssande turister goda shoppare

Publicerat 2009-07-04 21:51

Foto: Robert Henriksson Sasha och Iris Shvartsman från Texas gillar Gröna Lund.

300 kryssningsfartyg väntas lägga till i Stockholm bara i år. Det är dubbelt så många som för tio år sedan. Kryssningsresenärer är det snabbast växande turistsegmentet i stan.

Färjeresenärer spenderar mer

Till skillnad från kryssningsfartygen anlöper färjorna under hela året. Under ett år beräknas 11 miljoner färjepassagerare (över 15 år, ej ­bosatta här och som stannar mer än två timmar) komma till Stockholm.

De spenderar 5,1 miljarder kronor. Det är en ökning med 76 procent på fem år i pengar räknat.

Bara mellan maj och september, så länge kryssningssäsongen i Östersjön varar, beräknas 400 000 passagerare stiga i land och spendera cirka 540 miljoner kronor i Stockholmregionen.

Det visar en undersökning från Stockholms Hamnar.

Nästan varannan kryssnings­resenär är amerikan. De senaste åren har det dock kommit allt fler européer, främst spanjorer, tyskar och engelsmän.

– Det beror på att Östersjön har så många intressanta destinationer på så kort avstånd från varandra, säger Henrik Widerståhl, vice vd Stockholms Hamnar.

På lördagen anlöpte kryssaren ”Rotterdam” Stadsgårdskajen och med den Margaret Pybus från Vancouver, Kanada.

För två veckor sedan tog hon flyget till Holland tillsammans med sin väninna, varifrån hon påbörjade kryssningen mot Stockholm via Åhus, Oslo, Tallinn, S:t Petersburg och Helsingfors.

– Min mor var finlandssvenska från Vasa och min far var dansk. Eftersom jag fyllt 68 år kändes det viktigt att göra den här resan, för att utforska mina rötter, säger Margaret Pybus.

På fredagen tog hon ut sig så mycket i Helsingfors att hon på lördagen inte orkade göra så mycket mer än två guidade turer på förmiddagen, den ena med buss och den andra med båt.

– Stockholm är så otroligt vackert, Slottet, Gamla stan, alla fina byggnaderna. För mig, som bor i en stad präglad av skyskrapor, känns den skandinaviska arkitekturen så harmonisk. Det måste bero på era strikta byggnormer.

Efter lunchen ska hon ta en tupplur och stanna på båten. Här finns allt hon behöver, sällskap, shopping, restauranger, dansgolv, spelhallar, bio, gym.

– Man går från en sak till en annan. Det finns till och med kurser, i matlagning och måleri.

Iris Shvartsman, 15 år, och hennes bror Sasha, 16, ska promenera från kajen in till stan för att träffa sina föräldrar. De bor i Austin, Texas, men har ryskt påbrå. De gillar Europa, särskilt Finland, Sverige och Norge.

– Byggnaderna är mycket snyggare än i Austin. Vattnet är rent och det är så mycket träd och grönska, säger Iris Shvartsman.

Roligast i Stockholm är Gröna Lund, som de besökte förra gången de var här.

På söndagen har de en ”sea-day”, det betyder att de ska vara på båten hela dagen och hänga med andra tonåringar, äta, gå på bio, dansa och kanske se någon föreställning.

– Vi shoppar inte, men det gör våra föräldrar, mycket, säger de och skrattar.

Windy Andersen och hennes dotter Emma flög från Los Angeles till Holland och kryssade vidare hit. Det blir ”lots of shopping” under deras få timmar i Stockholm.

– Framför allt gillar jag att man kan göra så mycket på en liten yta, gå i kyrkan, handla, äta lunch, utan att behöva åka bil.
 

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från STHLM

Lokförare misstänks ha varit berusad

Tåget stoppades vid Arlanda. En anställd på SJ hade då larmat om att tåget körts ryckigt ut från Stockholms central.

Årstafältet tar form Illustration: Arci5

Årstafältet tar form

Ny stadsdel med plats för 4.000 bostäder och 2.600 arbetsplatser i södra Stockholm. Se illustrationer och tyck till. 243

"Väldigt få vill prata med oss i området” Foto: Anette Nantell

"Väldigt få vill prata med oss i området”

Skottlossning på Ungdomens hus i Fittja. Tysta vittnen försvårar arbetet för polisen som ännu inte lyckats göra något gripande efter skottdramat.

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 8

STHLM

Barnens Ö laddar för kollo

Spöknätter, kollosnagg och hemlängtan. STHLM:s bloggare Lars Epstein minns somrarna på kollot.

Se hur Slussen kan bli.

Se hur Slussen kan bli. Följ med på guidad tur med arkitekten bakom det nya förslaget.

Kriminalisera fastighetsägare som inte varnar för isen!”

Följ Epsteins STHLM

Stockholmstestet v. 5.

Stockholmstestet v. 5. Rätt om Pride och mycket annat ger poäng i veckans quiz!

Norrbro återinvigd.

Norrbro återinvigd. Varför inte riva Strömbron och bygga en tunnel istället?

Många trotsar dubbdäcksförbud.

Många trotsar dubbdäcksförbud. Se webb-tv från när vi kollar hur förbudet på Hornsgatan efterlevs.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 12

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 145

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 12

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Norstedts lanserar läsplatta

Färdigladdad med böcker. Nordstedts Förlag börjar i dag att sälja läsplattor tillsammans med nätbokhandelsföretaget Bokus.

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 18

Valet 2010

Borg spiller kaffe. Borg spiller kaffe.

Minnesvärt från mandatperioden

DN.se har botaniserat på Youtube. Se Ohlys långfinger, Borgs kaffespill och andra politiska höjdpunkter som fångats på film.

Opinionen sedan 2006.

Opinionen sedan 2006. Historisk vändning krävs för borgerlig seger.

Följ valet på DN.se!

Följ valet på DN.se! Björn Hedensjö skriver på redaktionsbloggen.

Vad har hänt sedan 2006? Foto: Maja Suslin / Scanpix

Vad har hänt sedan 2006?

Tolv frågor om stridsämnena i svensk politik sedan förra valet. Testa dina kunskaper.

Vad tänker du rösta på i riksdagsvalet?

Se resultat

Mord i Rotebro

Man hittad död under natten mot onsdagen. Mannen var skjuten i huvudet och polisen har inlett en förundersökning om mord.

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 12

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11