Unga i Stockholm

Kulturskolan ska nå fler unga

Publicerad 2008-10-09 16:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Såväl Kulturskolan som föreningslivet måste hitta nya vägar för att nå fram till ungdomar som i dag står utanför den organiserade verksamheten. Det anser både kultur- och idrottsborgarrådet Madeleine Sjöstedt (fp) och oppositionsborgarrådet Roger Mogert (s).

Nedskärningarna inom den öppna ungdomsverksamheten har slagit hårdast mot de unga som har allra minst, rapporterade DN på torsdagen. För politikerna väntar en rejäl utmaning. Inte minst när det gäller Kulturskolan, som haft svårt att nå ut till ungdomar i de lägre socioekonomiska grupperna.

- Det är klart att det här är ett stort problem som Kulturskolan måste jobba med. Det är jätteviktigt att alla känner sig välkomna, säger Madeleine Sjöstedt.

Hon anser att verksamheten måste anpassas bättre efter ungdomarnas behov i de olika stadsdelarna. Som exempel nämner hon satsningen på spontanfotboll i Spånga.

- Det här är ett väldigt lyckat projekt som vi kan hämta inspiration från även inom kulturen. Vi måste hyvla ned trösklarna och hitta nya vägar utanför den organiserade verksamheten, säger hon.

Roger Mogert anser att Kulturskolan måste breddas så att fler ungdomar känner att det finns något för just dem. Dagens verksamhet riktar sig mot en tydlig medelklasspublik, anser han.

- Målet måste ju vara att ha en verksamhet som är angelägen för alla Stockholms barn och ungdomar, säger han.

Fryshusets vd Anders Carlberg anser att anslagen till ungdomar mellan 15 och 25 år måste fördubblas. Det behövs en rad nya verksamheter som svarar direkt mot ungdomarnas intressen, menar han.

Madeleine Sjöstedt vill inte lova några höjda anslag men säger att Carlberg har en poäng. Just de äldre tonåringarna och de unga vuxna behöver extra stöd, anser hon.

- Jag har lagt ett förslag i idrottsnämnden om en så kallad tonårspeng, som ska vikta verksamheter för äldre tonåringar tyngre så att man uppmuntrar föreningar att rikta in sig mot de lite äldre. Det är ett problem att så många försvinner iväg från föreningslivet och kulturlivet, säger hon.

Även Roger Mogert anser att Anders Carlberg lyfter fram en viktig fråga. Socialdemokraterna vill höja stödet till den öppna ungdomsverksamheten med 50 procent och har som mål att skapa en större träffpunkt i varje stadsdel.

- Nedskärningarna befäster klasskillnaderna. De ger stora förluster för de enskilda individerna och är ett slöseri på socialt och kulturellt kapital för samhället i stort, säger han.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför Alla hjärtans dag

Hur fira Alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Foto: Alexander Mahmoud

Intern kritik mot S graffitikampanj

Gatukonst. Thomas Rudins (S) engagemang för gatukonsten stimulerar till skadegörelse, tycker tidigare socialborgarrådet Inger Båvner (S).

Klotterpolicy ifrågasatt. Fler politiker har börjat tvivla.

Vem är konstnären? Periskopen gäckar Stockholms gatukonstscen.

Tar Stockholm i för hårt mot graffitimålare?

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.