Barnläkarmålet

Läkaren nöjd efter beskedet

Publicerad 2009-10-06 12:29

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den misstänkta läkaren och hennes advokat Björn Hurtig är båda väldigt nöjda med beskedet från Socialstyrelsen.

- Det här har ju jag och min klient sagt hela tiden. Hon har hela tiden haft barnets bästa för ögonen och agerat enligt beprövad erfarenhet, säger Björn Hurtig till TT.

- Men i övrigt mår hon dåligt. Hon är avstängd från jobbet och misstänkt för ett hemskt brott som hon inte har begått, säger han.

Hurtig säger att Socialstyrelsens granskning slår fast att läkaren inte gjort något fel.

På frågan om den höga halten tiopental i spädbarnet — som Socialstyrelsen inte hittat någon förklaring till — svarar han:

- Socialstyrelsen har fått frågan om något fel begåtts och har konstaterat att det inte begåtts något fel.

Tror du att åklagaren kommer att väcka åtal?

- Det är svårt att säga med tanke på hur utredningen har skötts hittills. Men om åklagaren har inväntat det här yttrandet så borde möjligheten att väcka åtal ha minskat, säger Hurtig.

Chefsåklagare Peter Claeson säger i en första kommentar att Socialstyrelsens granskning inte svarar på den fråga som ställts i brottsutredningen, nämligen hur det kom sig att spädbarnet hade så hög dos tiopental i sig när hon dog.

- Det är ju det som är själva brottsmisstanken. Nu har jag inte skärskådat rapporten under lupp, men det är min bedömning i nuläget, säger Claeson till TT.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Lotta Härdelin

Barnen har lärt sig att inte öppna dörren

Så lever en papperslös familj i Stockholm. DN har följt Omar och hans syskon i deras vardag. De senaste åren har de levt utan papper. DN Plus.

Foto: Carl-Otto Sjögreen

Kungsan blev en soptipp

City. Därför var det så skräpigt i Kungsträdgården förra helgen. 89 0 tweets 89 rekommendationer

Är Stockholm skräpigt? Ta en bild och skicka till oss.

Ingen jakt på varg i Riala

Har inte synts till på två veckor. Det blir ingen skyddsjakt på den närgångna vargen i Riala. Det har Naturvårdsverket bestämt.

Grafik: Stefan Rothmaier

Föderskor tvingas bort från Stockholm

Krisen i förlossningsvården. 59 procent fler har i vår jämfört med förra året skickats vidare till en annan förlossningsklinik. En del har tvingats åka ambulans till sjukhus utanför länet. 214 23 tweets 191 rekommendationer

”Vi kan inte ha det så här.” Barnmorskor i uppror. 8999 237 tweets 8762 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Erlend Aas

”Fästingplåga jägarnas fel”

Det hävdar forskaren Thomas Jaensson. Men teorin får mothugg av Svenska Jägareförbundet, 87 8 tweets 79 rekommendationer

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix En guldsmedsbutik på Storgatan i Ängelholm rånades.

”Rånarna farliga”

Tre skottskadade i Ängelholm. Polisen varnar för guldsmedsrånarna. 15 5 tweets 10 rekommendationer

Vittne berättar för DN: ”Jag såg hur en av rånarna sköt flera skott.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Vet du mer? Kontakta DN om du är på plats eller har bilder.

Webb-TV

”Sexistiska bilder får finnas på Facebook”

Facebook har bidragit till att feministiska argument spridits till många, men får också kritik för att vara ojämställd. ”33 anledningar” delades flitigt.

Se hela Veckans löp. Här är snackisarna från veckan som gått.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Tiggarnas vardag

Läs artiklarna här. I flera reportage granskar DN hur tiggarna har det i Stockholm.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.