Vården i Stockholm
”Läkarnas bonusavtal måste sägas upp”
Publicerat 2009-06-10 18:40
Läkarnas bonusavtal måste sägas upp med omedelbar verkan, anser Vårdförbundet i Stockholm. "Avtalet försämrar kvaliteten inom vården", säger förbundets ordförande Ulla Althin.
Vården i Stockholm
- Vården i Stockholm
- Barnvården växer under tunga sparkrav
- ”Ett mellanboende skulle ge större trygghet”
- Svår stress i barnvården ökar risken för misstag
- Vad tycker du om Stockholms sjukvård?
- Färre sjuka barn med nya hygienråd
- 1 000 barn skadas i sjukvården varje år
- Förlorare vann vårdupphandling
- Hägglund: Fler vårdplatser behövs
- Hård kritik mot Karolinska
- Landstinget kräver tillbaka pengar
- Vårdcentralerna ska väga alla besökare
- Hälsomottagning fakturerade för uteblivna besök
- FMC vägrar lämna ut prov- och remissvar
- Diskutera vården i Stockholm
- Vårdval Stockholm: 400. 000 fler patientbesök förra året
- Vårdval Stockholm: Allvarligt sjuka är en dålig affär för vården
- FMC-personal kritiserar landstinget
- Företaget Avesina har många uppdrag
- Undermålig asylvård stoppades inte
- 50.000 patientbesök ska tas om hand
Många läsare blev upprörda och diskussionen gick varm på DN.se under onsdagen. När Ulla Althin läste DN:s artikel om läkarnas bonusavtal höll hon på att sätta kaffet i halsen.
- Jag blev alldeles stum, säger hon.
Avtalet ger snabba läkare rätt till en särskild bonus. Ju fler patienter de tar emot, desto tjockare blir lönekuvertet. Vissa läkare tar emot så många som 60 patienter under ett vanligt åttatimmarspass, i jakten på de extra hundralapparna.
- Det är ett mycket märkligt system. De är väl ändå kvaliteten i mötet med patienterna som ska vara avgörande och inte hur många man hinner träffa på en viss tid, säger Ulla Althin.
En sjuksköterska i artikeln vittnar om hur systemet påverkat läkare som hon arbetat med. När de fått bonus har de tagit emot tre patienter på en kvart, för att sedan bara ta emot en patient på samma tid när bonusen inte gällt.
- Då tycker jag att man kan ifrågasätta läkaretiken. Är det så här det ser ut är det inte längre humanismen som styr arbetet, då är det något annat, säger Ulla Althin.
Leon Sylverberg, chef för närakuterna i Huddinge, har arbetat fram bonusmodellerna. Han anser att läkarna behöver en extra morot för att ”inte gå på för låga varv”. Samtidigt medger han att det ibland kan gå för fort. Som när patienter kommer ut från ett besök utan att ha förstått vad läkaren har sagt.
- Det är ju helt otroligt. Jag förstår inte att man behåller det här systemet när man så tydligt kan se nackdelarna med det, säger Ulla Althin.
Visar 1-10 av 10. Per sida:
Kan inte låta bli att tänka på hur snabba de är på närakuter. Vad är det för skor de har. Kanske de nya med hjul.Funderar på att skaffa ett par.
Ivan, 16:57, 13 juni 2009. Anmäl
Svar till läkare!
Så fort det börjar bli hett om öronen så försöker man avleda uppmärksamheten, i detta fallet sjuksköterskan. För varje sk bonuspa en doktor har så har sköterskan minst det dubbla eller hur. Bara att anpassa sig eller hur. När läkaren inte hinner med mer komplicerad pt, så skickas pt från närakut till vc, nästa dag och får där betala igen. Bra system. Ledningen gynnas ej av patientsäkerhet. Den personal som gör detta hamnar i skamvrån. De är icke lönsamma.
Sjuksköterska, 18:57, 11 juni 2009. Anmäl
Vårdförbundet har i alla år krävt extra ersättning til sköterskor som kopplats mellan flera avdelningar, dvs en slags bonus om du åtar dig mer ansvar än vad som annars anses at du klarar av. Hur ska det försvaras, med hänsyn till patientsäkerheten?
läkare, 13:06, 11 juni 2009. Anmäl
Som patient skulle jag undvika att gå till läkare som har ackord bonussystem. Nästa steg är väl att hjärtkiruger skall ha ackord/bonus per patient..
joakim Ander, 07:52, 11 juni 2009. Anmäl
För mig är varje närakutspass förlagt utanför min ordinarie arbetstid. 6 pat/tim är rimligt och jag skulle inte jobba extra om det inte gav mig extra i lön. Lägg in det under ordinarie tid så tar jag 4 i timmen.
lena, 07:20, 11 juni 2009. Anmäl
Som vanligt en bitter sjuksyster som gnäller av avundsjuka. Det är ju knappast för att träffa sjusköterskan patienterna kommer till närakuten.
.., 23:57, 10 juni 2009. Anmäl
Jag förstår inte vad företrädare för vårdförbundet har med detta att göra över huvud taget. Och hur man därifrån ska kunna uttala sig om kvaliteten på handläggningar utan att ha kunskaper om de medicinska beslut som det faktisk handlar om är ännu mer obegripligt.
jesper, 23:07, 10 juni 2009. Anmäl
ja ..kontroll av andra dr som driver privat vård tex Praktikertjänst mm borde kontrolleras mera....bättre. de .jobbar halvtid och har 12 v semester /år..vem ,viken har det..????????????
syster yster, 22:00, 10 juni 2009. Anmäl
Varför inte skaffa en robot
som tar emot.Billigt o bra.
pensionär som tär....
Hillevi Edvardsson, 20:01, 10 juni 2009. Anmäl
sänk deras lön till ingenjörsnivån så löser sig problemet..
bitter tekniker.., 19:13, 10 juni 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Frisör i Stockholm
Professionell service inom hår, naglar,hud och fotvård i Stockholm




















