– Har man haft en bra vistelse som avslutas med en fruktansvärt dyr taxiresa så är det negativt för Stockholm, säger biträdande förvaltningsdirektör Rolf Arbin.
På taximarknaden i Stockholm råder fri prissättning. Det är krav på att prisinformation, inklusive jämförpris, ska presenteras tydlig för kunden. Men den är svårläst och ovana taxiresenärer som turister och pensionärer drabbas hårt.
– Det är ingen turist som fattar prisjämförelsen. Inte ens många svenskar förstår den, säger taxichauffören Almir Kadiric, 30.
Mellan de stora beställningscentralerna och så kallade friåkare (som inte får sina körningar via en central) har prisskillnaden ökat kraftigt. Enligt länsstyrelsen kan priset på samma resa med olika bilar variera med upp till 400 procent.
– Man tänker att priset borde vara ganska likvärdigt mellan bilarna, men så är det inte. Som resenär blir man överraskad och kanske arg och besviken, säger Rolf Arbin, biträdande förvaltningsdirektör vid länsstyrelsen.
Han menar att taxisituationen leder till att turister välkomnas eller lämnas vid färjeterminalerna eller på Arlanda med en negativ uppfattning om Stockholm.
Senaste året har antalet kunder som känner sig lurade av taxiföretag i Stockholm blivit fler. Under turisthögsäsongen sommartid är problemet särskilt aktuellt.
– Vi får väldigt mycket klagomål till länsstyrelsen. Man skulle kunna tro att detta är ocker, men det är det inte. Det gör att vi inte kan göra så mycket åt problemet, det är anledningen till skrivelsen till näringsdepartementet. Vi måste sätta oss ner och titta på det här, säger Arbin.
Besvikna personer som hört av sig har fått betala mer än 3 000 kronor för en taxiresa från Stockholm till Arlanda.
– En del skämmer ut hela branschen, säger Ejert Seijboldt, regionansvarig på Svenska taxiförbundet.
Inom ramen för nuvarande lagstiftning anser länsstyrelsen att de står maktlösa. De hoppas därför att näringsdepartementet ska tillsätta en arbetsgrupp som ska undersöka möjligheten att införa någon form av begränsning i prissättningen. Samt tydliga regler kring hur konsumenten på bästa sätt ska få kännedom om taxiresans pris.
Enligt Rolf Arbin bör både Konsumentverket, Konkurrensverket och Svenska taxiförbundet finnas med i diskussionerna.
Ett annat problem som bidrar till förvirringen är att många av åkarna vill likna de stora taxibolagen med hjälp av skyltar, dekaler och företagsnamn.
– Det finns till exempel många variationer av Taxi Stockholm. Det innebär en förväxlingsrisk för kunden, säger Arbin.
I ett aktuellt fall i Solna tingsrätt har Taxi Kurir stämt två åkare på 200 000 kronor vardera för mönsterintrång. Enligt stämningsansökan har de två åkarna använt produkter som Taxi Kurir har ensamrätt till.
I Frihamnen, där många turistfärjor lägger till, är man väl medveten om problemet med stora prisskillnader. Stockholms hamnar har därför i ett pilotprojekt upprättat ett avtal med de stora taxibolagen. Deras bilar slussar fram av personal till en särskild plats.
– Friåkarna har en speciell ficka längre bort. Ska det funka måste vi ha personal på plats, så fort vi inte har det blir det problem, säger David Schubert, marknadsansvarig för passagerartrafik vid Stockholms hamnar.
I vissa fall varnar färjorna själva för dyra åkare. Michael och Aimee Jonas från Florida åkte i går taxi med ett storbolag från Birger Jarlsgatan till Värtahamnen. De fick betala knappt 20 dollar för sin resa.
– Personal på färjan sa att vi inte borde betala mer än 30–40 dollar in till stan, säger Aimee.