Missförhållandena inom äldrevården

Larmande läkare anklagades för att sprida oro

Publicerad 2011-12-07 09:49

Foto: Thomas Karlsson Martin Annetorp, verksamhetschef för Jakobsbergsgeriatriken och ansvarig för läkarinsatserna på särskilda boenden.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stockholms stad vill säga upp läkarna som larmade om bristerna på Koppargården. Nu kan DN avslöja att Järfälla kommun anklagade läkaren som slog larm på Caremas äldreboende Tallbohov för att ”bara sprida oro”.

– Att det skulle vara fel på den som larmar är inte acceptabelt, säger Martin Annetorp, ansvarig för läkarinsatserna på särskilda boenden.

Den 2 november avslöjade DN missförhållanden vid Caremas äldreboende Tallbohov i Järfälla. Larmet kom från personal som inte längre kunde garantera patienternas säkerhet på grund av underbemanning och besparingar.

Nu kan DN avslöja att ansvarig läkare på Tallbohov, Marta Isgum, vid upprepade tillfällen varnat kommunens tillsynsansvariga medicinskt ansvarig sjuksköterska, Mas, om de brister som rådde.

Mas, Ulrika Dahnell, följde upp kritiken mot Carema. Men skickade ändå ett mejl till Marta Isgums chefer där hon skriver att läkaren ”oroar sig i onödan och att hennes oro sprider sig till andra yrkesgrupper”. Dessutom tar Marta Isgum ”onödig tid att tala om sådant som inte hör till rondarbetet”. Mejlet avslutas med ”Hur går vi vidare? Inför hösten då nya sjuksköterskor kommer att finnas på plats på Tallbohov är det inte lämpligt att Marta fortsätter att sprida oro. Det måste få bli stabilt och mer i positiv anda.”

Ulrika Dahnell begärde också ett möte med Marta Isgums chef Börje Lundqvist. Han tolkade det som att Mas och Caremas verksamhetschef ville byta ansvarig läkare.

– De sa det aldrig uttryckligen men de önskade, som jag förstod det, en annan läkare. Man tyckte att hon spred en oro, att hon lagt sig i hur saker fungerar. Men det fanns ingen substans i att det var fel på Marta, tvärtom. Hennes kritik var befogad, säger Börje Lundqvist, läkarchef vid Jakobsbergsgeriatriken.

Martas högsta chef blir upprörd när han hör om händelsen. Han drar en parallell till uppsägningen av läkarna som larmade på Koppargården.

– Tanken som slår en är att det är så här det går till när man säger till om missförhållanden, att det är fel på den som larmar. Exemplet med Marta känns inte bra alls, säger Martin Annetorp, verksamhetschef för Jakobsbergsgeriatriken och ansvarig för läkarinsatserna på särskilda boenden i Solna och Järfälla.

Han ser problem med hur systemet är uppbyggt.

– Inte nog med att det är två huvudmän, vi är tre personer som är ansvariga för de äldre på boendet där kommunen via Mas har det övergripande ansvaret. Det är ett jättedumt system och inte gjort för att det ska vara säkert.

Marta Isgum arbetar fortfarande kvar på Tallbohov eftersom hennes chef stöttade hennes arbete fullt ut.

– Det är bättre att inte säga någonting för det blir ändå mitt fel i slutändan. Jag har sagt till flera gånger men kommunen tycker att jag ska sköta mitt. Jag är inte önskvärd eftersom jag ser problem som måste åtgärdas för att vården ska vara säker.

Enligt Marta är det problematiskt att personen med tillsynsansvar, Mas, arbetar för kommunen.

– Masen är i kommunens händer. Den borde ha en annan arbetsgivare för att kontrollen ska fungera väl. Hela situationen som den ser ut i dag är grotesk. Alla är rädda och ingen är opartisk. Tills dess att kommunen ordnar ett utomstående kontrollorgan som ser kritiskt på vården finns det ingen räddning. Det är en gungande båt och vi vet inte när vi faller av.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 2 0 tweets 2 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 96 20 tweets 76 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 149 13 tweets 136 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 463 38 tweets 425 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 2 0 tweets 2 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Filmen ”Amour” vann Guldpalmen i Cannes

Den österrikiske regissören Michael Haneke fick det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano.

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan