Lika lång restid till Utö som till New York

Publicerad 2012-01-17 10:04

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Senare turer hem från fastlandet, bättre möjligheter att arbetspendla och nord–sydliga förbindelser mellan öarna värda namnet. Det var några krav från skärgårdsborna på en ny och bättre skärgårdstrafik när de mötte ansvariga politiker på rundresa per båt.

Strax före jul 2010 briserade en trafikpolitisk bomb i skärgården. I den borgerliga landstingsbudgeten fick trafiknämnden i uppdrag att upphandla ett helhetsansvar för skärgårdstrafiken. Många tolkade det som om moderaterna ville låta en privat aktör ta över det anrika Waxholmsbolaget, speciellt som bolagets vd omplacerades och Waxholmsbolaget blev en bisyssla för SL:s vd. Det ledde till hård debatt, oenighet inom den borgerliga alliansen och en inbromsning av upphandlingen.

Nu reser trafiklandstingsrådet Christer G Wennerholm, (M), och ordföranden i sjötrafikberedningen Jan-Olov Sundström, (M), runt i skärgården för att ta reda på vad skärgårdsborna tycker.

Många är oroliga för att Waxholmsbolaget ska upphöra helt, men på den punkten deklarerar de båda politikerna att bolaget och varumärket blir kvar.

De öar som besöks när DN följer med på taxibåten ”Minerva” är sinsemellan olika. Runmarö ligger nära fastlandet och här bor många pendlare. Sandhamn är unikt med många arbetstillfällen och liten befolkning, medan Möja är en mycket levande skärgårdsö som inte ligger så till att där bor stora skaror av pendlare.

På Runmarö efterlyses senare turer hem på kvällen. Öborna har svårt att förstå att sista kvällsturen går tidigare på sommaren än på vintern.

– Och så önskar vi en bastrafik året runt på fasta tider som passar busstrafiken i Stavsnäs, påpekar Anne Forslund.

Hon betonar, i likhet med flera andra på mötena att det blir rörigt när SL byter tidtabell två gånger per år, medan Waxholmsbolaget byter fyra gånger.

På Sandhamn finns fler jobb än invånare och där vittnar många om hur bökigt det är att arbetspendla ut till skärgården om man inte har egen båt.

– Det finns arbeten här ute. Men det är svårt att hitta en bostad och båtarnas tidtabeller är inte gjorda för pendling från fastlandet, säger Johanna Runer som driver Sands hotell på Sandhamn.

Och är det näst intill omöjligt att arbetspendla från fastlandet till de flesta skärgårdsöar är det helt omöjligt att arbetspendla mellan skärgårdsöarna.

– Allt styrs mot fastlandet. Det tar längre tid att åka kollektivt från Möja till Utö än från Stockholm till USA, säger Agneta Österman på Möja.

När DN kontrollerar Östermans uppgifter visar det sig at hon har fel. Det tar 8 timmar och 55 minuter att flyga Stockholm–New York med Sas i dag, men ”bara” 8 timmar och 2 minuter att resa Möja–Utö med kommunala färdmedel, enligt SL:s reseplanerare.

Agneta Österman efterlyste i likhet med många andra nord–sydliga tvärförbindelser mellan öarna.

Många på mötena talade om att en del blivit bättre under de senaste decennierna. Andra vittnade efter en stunds diskussion om att det som togs upp var samma saker som tagits upp de senaste 30 åren, utan att något hänt.

– Det stärker mig i min syn att det är hög tid att vi skapar en bättre skärgårdstrafik. och den ska utgå från skärgårdsbornas behov, betonade Christer G Wennerholm på alla tre mötena.

Den ineffektiva hanteringen av paket, svårigheterna att klara transporter av farligt gods och behovet av snabbare förbindelser än de med de stora, tunga vinterbåtarna var andra frågor som togs upp.

I debatten om Waxholmsbolagets framtid har det ofta handlat om att det inte är landstingets huvuduppgift att köra turister. Det kan tolkas så att de långa turerna från Stockholms innerstad kommer att prioriteras ned till förmån för kortare snabbare turer mellan närmaste fastlandsbrygga och öarna. Många skärgårdsbor varnade för att en minskad satsning på turisttrafik skulle innebär sämre förutsättningar för en rad företag i skärgården.

– Vi är långt i från klara med hur trafiken ska se ut i framtiden. Det enda säkra är att det komplicerat att skapa en skärgårdstrafik som alla gillar, säger Jan-Olov Sundström.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 2 0 tweets 2 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 96 20 tweets 76 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 149 13 tweets 136 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 463 38 tweets 425 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 2 0 tweets 2 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Filmen ”Amour” vann Guldpalmen i Cannes

Den österrikiske regissören Michael Haneke fick det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano.

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan