Lönnvägg dolde plantorna

Uppdaterad 2010-07-05 15:29. Publicerad 2010-07-04 07:45

Grafik: Johan Andersson För att se den detaljerade grafiken: klicka på länken till höger om artikeln.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Organiserade odlingar av cannabis blir allt vanligare i Sverige. I Solna hittade polisens spanare ett stort antal plantor i ett lönnrum bakom en musikstudio. I morgon faller domen mot de misstänkta narkotikaodlarna.

Polisen hade höga förväntningar när de gick in i musikstudion i Solna i vintras. Spaningen på lägenheten hade pågått länge och en cannabisodling döljer man inte så lätt.

Men efter att ha finkammat lokalen började man misströsta. Studion var rörig, men utan spår av cannabis.

I lokalen höll ett skivbolag till som startades av en av Sveriges mest kända rappare. På etiketten ligger flera namnkunniga artister inom den svenska hiphop- och reggae-scenen.

Men allt som fanns utöver datorer, ljudanläggningar, instrument och inspelningsutrustning var en stor hörnsoffa, en kokvrå och en sovalkov. Polisens spanare var på väg att ge upp när de plötsligt upptäckte en lönnvägg.

– Det var något som inte stämde. Ett element fortsatte rakt in igenom väggen, så brukar det inte se ut, berättar en av poliserna som var med under insatsen.

Efter mycket letande fann polisen den lilla ingången till lönnrummet längst in i lokalen. Under det ljudisolerande materialet som täckte väggarna i studiobåset var en låg dörr fastsatt med kardborrband. Bakom öppnade sig en stor cannabisodling.

– Det var fyra tält som stod på rad. Komplett med ventilationsutrustning, värmelampor och allt, säger den spanare som DN varit i kontakt med.

Inne i tälten fanns över hundra cannabisplantor. En del var färdiga att skörda och redo för marknaden där de skulle ha renderat stora pengar.

– Så här omfattande odlingar har man för att sälja narkotikan vidare. Det blir flera kilo i slutändan, säger Thomas Öjhammar på polisen i Västerort.

Han är tillförordnad chef för narkotikasektionen och säger att bruket av marijuana ökat, inte minst hos yngre.

– Vi springer på ganska många småbeslag, vilket visar att det är en stor spridning. Som jag ser det är det ofta yngre personer som håller på.

I Rikskriminalpolisens lokaler vid Kronobergsparken bläddrar analytikern och narkotikaexperten Stewe Alm i den rapport han själv varit med att ta fram. Den beskriver situationen på den svenska narkotikamarknaden, drog för drog.

– Vi har sett en uppgång av marijuanarökningen sedan 2005, säger han.

I rapporten framgår att hasch fortfarande är den största drogen på den svenska marknaden, och att polisens beslag av marijuana ökar kraftigt.

– I slutet av 2007 och 2008 började vi se organiserade odlingar av cannabis i större mängder i Sverige. Det var helt nytt, just detta att man blåser ut hela lokaler och gör stora investeringar för att odla cannabis. Tidigare hade man mer hittat enstaka plantor i någon studentkorridor, eller så.

Narkotikan i musikstudion i Solna hamnade aldrig på marknaden. Rättegången mot de män som stod bakom odlingarna hölls i juni och framför allt två huvudpersoner riskerar kännbara straff. I morgon faller domen i Södertörns tingsrätt.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 2 0 tweets 2 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 96 20 tweets 76 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 149 13 tweets 136 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 463 38 tweets 425 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 2 0 tweets 2 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Filmen ”Amour” vann Guldpalmen i Cannes

Den österrikiske regissören Michael Haneke fick det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan