Lugna gatan får kritik efter stökig resa

Publicerad 2008-05-30 00:01

Grundläggande för Lugna gatan är att synas på gator och torg.

Janerik Henriksson/Scanpix Grundläggande för Lugna gatan är att synas på gator och torg.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De söp sig fulla, besökte strippklubbar och slog delvis sönder en hiss, uppger källor till DN. Trots det ska de ansvariga på Fryshuset inte ha agerat när några anställda på Lugna gatan festade loss under en konferens i Budapest.

Internt växer nu kritiken mot hur Lugna gatan sköts.

- Ett tiotal personer har inte gjort vad de borde. Det är ganska få. De har fått en uppsträckning av mig personligen, säger Fryshusets vd Anders Carlberg om det som hände då Fryshuset arrangerade en konferens för drygt 300 personer i Ungerns huvudstad Budapest för en månad sedan.

Men bilderna av hur den fyra dagar långa konferensen avlöpte går kraftigt i sär. Ögonvittnen som vill vara anonyma berättar om hur Lugna gatan-medarbetarna drack redan till frukost, besökte strippklubbar, skrek och störde övriga hotellgäster. Deras deltagande under själva seminarierna var dessutom lågt.

- Det är sådant som kan hända. Problemet är att de ansvariga inte försökte stoppa det, trots att det pågick helt öppet under hela konferensen, säger en källa.

En annan källa är mindre verserad och menar att det som hände i Budapest var "helt åt helvete":

- Det står i direkt motsats till de värdegrunder Fryshuset säger sig stå för. Flera av de unga, kvinnliga anställda upplevde det obehagligt och besvikelsen över hur saken hanterats är stor. Bristen på ledarskap blev uppenbar för alla.

Anders Carlberg förnekar att så är fallet:

- Vi tog tag i det direkt och de flesta skärpte till sig. Det som hände var att några var uppe för sent och festade för mycket. Det där med strippklubbar, det har varit ett rykte. Jag tog allvarligt på det och har gjort en noggrann undersökning, ingen känns vid det. Men visst, Budapest är en ganska hemsk stad, där finns en fruktansvärd massa barer med olämplig image. Två prostituerade satt på hotellet, de hade det som arbetsplats. Jag är så naiv att jag trodde det var vanliga gäster. Någon kanske såg att våra medarbetare pratade med dem, det gjorde jag själv i baren.

- Skulle någon ha varit med prostituerade är det självklart inte godtagbart.

Men enligt verksamhetschefen Arne Danner hände det ingenting särskilt i Budapest, förutom att några anställda i Lugna gatan blev lurade på pengar och att flera av dem utsattes för rasism genom att bli dåligt bemötta.

Internt har det dock funnits en beskrivning av det som hände på organisationens intranät sedan flera veckor. DN:s källor hävdar också att medvetenheten om vad som hände är stor.

Varför vågar ingen öppet berätta om vad som hände?
- Det finns en rädsla för att smutskasta Fryshuset, mycket är ju bra och det vill man skydda. Men det som hände i Budapest är trots det ett symtom på hur illa Lugna gatan i Stockholm sköts. Många insåg redan före resan att det fanns en risk för att det skulle gå snett. Men man valde ändå att inte ge de tydliga ramar som krävs, säger en av dem som har insyn.

Vad gäller hissen handlade det om en söndersparkad knappsats som orsakade driftstopp i hissen. Enligt hotellet betalade Fryshuset 600 euro för skadan, något som den person som sparkade fått betala ur egen ficka, enligt Anders Carlberg.

I övrigt bekräftar hotellet ordningsstörningarna och att det krävdes en del extra städning. "Jag vill dock inte ge er några detaljer", säger en anställd. Fryshuset är dock välkommet tillbaka som gäst eftersom det var en "minioritet som misskötte sig".

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Lönsamt klaga på ockerhyra

Men få utnyttjar möjligheten. De som anmäler en ockerhyra får nästan alltid rätt i domstol, visar en granskning som Ekot har gjort.

Stockholm ska få ett nytt djursjukhus

”Finns efterfrågan på avancerad sjukvård”. I maj öppnar ett nytt högteknologiskt sjukhus i Danderyd. Men endast hundar och katter är välkomna dit.

Brand i centrala Rinkeby

Utbröt i klädbutik. En kraftig brand rasade på tisdagsmorgonen i Rinkeby.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Könsneutrala EQ-dockor på förskolan Egalia i Stockholm.

På Egalia är barnen personer – inte kön

”Ordet ”hen” ger barnen frihet”. Var tredje förskola missar i jämställd- hetsmålen trots att forskning visar hur könet avgör vilket bemötande barn får.

Är det viktigt med jämställdhetstänk i förskolan?

Foto: Anders Hansson

De gjorde samma brott – en friades

Slumpen avgör om du straffas. Konsekvenserna för att köra för fort har blivit rena lotteriet. Tusentals kan straffas felaktigt.

Foto: Thomas Karlsson

Von Brömssen kan få DN-pris

Tomas von Brömssen nomineras till DN:s kulturpris för sin roll i pjäsen ”Påklädaren”. ”Man får en stämpel i röven. Godkänd.”

Foto: Alamy Vinnare och förlorare i bemanningsbranschen.

Uthyrd på jobbet - så funkar det

Tjäna extra bra om du är chef eller specialist. Receptionister och lagerarbetare får räkna med sämre villkor. Bemanningsbranschen.

Lagerarbetaren var alltid orolig. Anna Gustafson sa upp sig till slut.

Jobbar deltid och tjänar mer. Henrik Folkesson är hyrchef.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.