En av de två män som misstänks för sensommarens mord i Gamla stan har gripits i London. Nu inleds en process för utlämning av 20-åringen.
– Han är gripen och mycket mer vet jag inte. Jag har inte varit i kontakt med honom ännu, men jag utgår från att han har fått ett brittiskt ombud. Självklart ska jag försvara honom på bästa möjliga sätt och det kan innebära att jag åker och hälsar på honom, säger den gripnes advokat Henrik Olsson Lilja.
Det var den 10 september som en 22-årig man knivhöggs till döds på Munkbrogatan i Gamla stan. Mång personer befann sig vid brottsplatsen, men polisen lyckades inte ringa in någon misstänkt efter vittnesförhör.
Det var först efter att polisen gick ut i tv-programmet ”Efterlyst” som utredningen hittade fram till någon misstänkt.Den 19 januari häktades två bröder i sin frånvaro. Båda männen är från Stockholm, men tros ha gömt sig utomlands.
På onsdagen kunde polisen berätta att den ene, en ännu 20-årig man, gripits dagen innan i en förort till London. Gripandet är resultatet av ett svensk-brittiskt polissamarbete.
Mannen kommer att begäras utlämnad, men ”det går inte i dagsläget att säga hur lång tid den processen tar”, meddelar polisen. Den andre mannen, den gripnes 24-årige bror, är även han fortsatt misstänkt för mord på sannolika skäl.