Svininfluensan
Miljardnota för länets vaccin
Publicerat 2009-08-14 00:01
Foto: Scanpix Sjukvårdslandstingsrådet Birgitta Rydberg (FP), andre vice ordförande i landstinget Ingela Nylund-Watz (S) och finanslandstingsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M).
Landstinget kommer i värsta fall att få betala en miljard kronor för att vaccinera länets 1,9 miljoner invånare mot svininfluensan. Upprörda lokalpolitiker kräver att staten står för åtminstone en del av den digra notan.
DN Teman i artikeln
Svininfluensan
- Senaste nytt
- Få nya fall av svininfluensa
- Svininfluensan anses allt ofarligare
- 45-åring svårt sjuk i svininfluensa
- WHO granskar influensalarm
- Svinfluensan blir kvar för gott?
- Influensan minskade under julen
- Över 10.000 dödsfall i svininfluensa
- Svininfluensan fortsätter ned
- Ännu en död i influensan
- Fuskfakturor på svininfluensavaccin
- Bakgrund
- Så vet du om du behöver söka vård
- 30 frågor och svar om svininfluensan
- Feber och problem med luftvägarna symtom på smittan
- Så planerar ditt län för massvaccinering
- Svininfluensan - frågor och svar
Folkhälsominister Maria Larsson låter genom sin politiske sekreterare Ulrik Lindgren hälsa att staten inte kommer att skjuta till några extra pengar för massvaccinationerna mot svininfluensan i höst. Det betyder att kostnaderna för vaccinationskampanjen mot svininfluensa – officiellt kallad ”nya influensan” – landar på landstingens bord. För landstinget i Stockholms län kommer det att svida rejält i plånboken.
Vaccindoserna till länets 1,9 miljoner invånare kostar cirka 270 miljoner kronor. Men med kostnader för till exempel förvaring och transport av vaccinet, extra vårdpersonal och material landar notan på omkring en miljard kronor för landstinget. Hoppet om att få ekonomisk hjälp med de stora omkostnaderna för vaccinationskampanjen tycks alltså i och med Maria Larssons besked vara krossat, och de lokala landstingspolitikerna är rejält upprörda.
– Jag tycker det är högst anmärkningsvärt att staten inte tar sitt ansvar för att skydda viktiga samhällsfunktioner. Massvaccinationerna är ju ett nationellt beslut och inget vi i landstinget har bestämt, säger sjukvårdslandstingsrådet Birgitta Rydberg (FP) och skräder inte orden när hon fortsätter:
– Om vi nu tvingas ta ut avgifter för vaccinationerna kommer en del grupper av ekonomiska skäl att välja bort att vaccinera sig. Det blir ökad smittspridning och kanske ett lamslaget samhälle när vårdpersonal, busschaufförer och dagisfröknar måste sjukskriva sig. Detta borde Maria Larsson ha funderat på.
Birgitta Rydberg anser att vaccinationerna mot svinfluensan måste vara gratis för att så många som möjligt ska gå till sin vårdcentral och få sina sprutor. Men utan statliga pengar blir det en omöjlighet.
Ingela Nylund-Watz (S), andre vice ordförande i landstinget, säger att landstinget kommer att tvingas till uppsägningar om inte staten hjälper till ekonomiskt med vaccinationerna i höst.
– Det är helt uppenbart eftersom de här pengarna inte finns. Jag tycker det är upprörande att regeringen tvingar landstingen till stora underskott och omprioriteringar i vården, säger Ingela Nylund-Watz.
Finanslandstingsrådet Catharina Elmsäter-Svärd intar en något mer avvaktande hållning till beskedet från folkhälsoministern. Hon säger att hon ändå tror att det fortfarande går att ”klara situationen på ett bra sätt för samhället i stort”. Exakt vad det innebär vill hon inte gå in på.
– Men självklart är det så att om vi ska bekosta vaccinationerna själva så kommer det att drabba landstinget rejält. Vad som än händer ska vi ändå se till att människor ska kunna bli vaccinerade, säger hon.
Precis som Birgitta Rydberg menar hon att det finns en risk för att människor väljer bort vaccinationen om den kostar pengar. Hon är också bekymrad över att primärvården kanske inte klarar det hårda trycket från alla som vill vaccinera sig i höst.
Förutom på vårdcentralerna kommer stockholmarna antagligen att få vaccinera sig mot svininfluensan hos företagshälsovården och de privata vaccinationscentralerna, men Elmsäter-Svärd kan även tänka sig ambulerande vaccinationsbussar.
– Kanske kan man sätta upp husvagnar på stan dit folk kan gå för vaccinationen. Vi måste se till att så många som möjligt blir vaccinerade, säger Catharina Elmsäter-Svärd.
Läs mer: Så vet du om du behöver söka vård
Visar 1-10 av 41. Per sida:
Vad är detta för daltande i denna viktiga fråga.Vi har tydligen en alliansregering vilken ej kan förutse konsekvenserna av att bara välbärgade personer kanske har råd med vaccination.Man skiter i övriga befolkningen med andra ord. D E T T A K A L L A S
K L A S S A M H Ä L L E varken mer eller mindre!!
Jan Pettersson, 14:47, 20 augusti 2009. Anmäl
DETTA har vi Alliansen att tacka för...
SephoraBaby, 12:26, 16 augusti 2009. Anmäl
Tur att de inte gör test längre: det blir pinsamt att konstatera att befolkningen redan hunnit ha influensan när vaccinet kommer. Men vi är nog rätt många redan som haft den och därför kommer bespara sjukvården vaccinering.
hostmaja, 15:55, 15 augusti 2009. Anmäl
Digerdöden var ingen influensa utan pest som orsakas av en bakterie.
HS, 15:01, 14 augusti 2009. Anmäl
Har redan haft flunsan. Avbeställ min dos.
christatos, 12:51, 14 augusti 2009. Anmäl
Även företagen borde vara med och betala för vaccinering av sina anställda. De sparar stora summor pengar på om 95% av de anställda är närvarande jämfört med om bara 50% är det. Var är Svenskt näringsliv i diskussionen?
Statem har beslutat om vaccineringen och ska självklart betala en del, men de privata företagen tjänar stort på en effektiv smittbegränsning och borde naturligtvis stå för en del av fiolerna.
Klas, 12:10, 14 augusti 2009. Anmäl
Länken blev fel av någon anledning, tag bort mellanrum(space) i slutet av adressen, mellan 6 och 3 så ska det fungera! ;)
Blackie, 11:14, 14 augusti 2009. Anmäl
Här är en intervju med en epidemiolog som jag skulle vilja att alla i hela världen läste!.
INTERVIEW WITH EPIDEMIOLOGIST TOM JEFFERSON
‘A Whole Industry Is Waiting For A Pandemic’
“WHO has changed its definition of pandemic? The old definition was a new virus, which went around quickly, for which you didn’t have immunity, and which created a high morbidity and mortality rate. Now the last two have been dropped, and that’s how swine flu has been categorized as a pandemic.”
http://www.spiegel.de/international/world/0,1518,6 37119,00.html
Som ni ser så är den tyvärr på engelska, men jag hoppas den är till nytta för dom flesta.
Hade så bra som möjligt gott folk ;)
Blackie, 11:05, 14 augusti 2009. Anmäl
All denna hysteri. Vaccin är totalt onödigt, satsa på bättre och fler sjukhus istället. Varför betala vaccinmaffian? Precis som fågelinfluensan, världens hysteri och extremt fåtal dog.
Man läser rubriker som "110000 smittade i storbrittanien" och sen läser man det finstilta "endast 840st i sjukhus"
Allt är bluff och båg och denna stat ska bara lägga några tusenlappar på lite vaccin. Vi är grundlurade av vaccinmaffian återigen.
Dingo, 10:55, 14 augusti 2009. Anmäl
Hela den här kampanjen handlar bara om ekonomi och har inte ett dugg med folkhälsan att göra. Detta eftersom företag och organisationer är oroliga för massiv sjukfrånvaro samtidigt som grisflunsan (upphaussad av journalist-onani) inte är farligare än en vanlig flunsa. Stödja en vinsthungrig läkemedelsjätte genom att spruta in deras otestade preparat i den enda kropp man har ? Skulle inte tro det, dessutom behöver immunförsvaret motioneras. Vägra vaccination !
Skinpipe, 10:20, 14 augusti 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Frisör i Stockholm
Professionell service inom hår, naglar,hud och fotvård i Stockholm




















