Helikopterrånet i Västberga

Mordbrandsåtal mot helikopterrånare

Publicerad 2010-03-18 12:09

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En av de misstänkta för helikopterrånet i höstas och två andra män åtalas i dag för grov mordbrand i ett köpcentrum norr om Stockholm.

Natten mellan den 9 och 10 september förra året sattes Glädjens köpcentrum i Upplands Väsby i brand och blev totalförstört. Skadorna värderas enligt kammaråklagare Björn Frithiof till 60 miljoner kronor.

– Branden startade vid midnatt och det fanns flera hantverkare i lokalerna, säger Frithiof, som rubricerar mordbranden som grov.

De tre män som åtalas är en 38-åring som sitter häktad som misstänkt för det spektakulära helikopterrånet i Västberga den 23 september, en 37-åring som tidigare suttit häktad för samma brott och en 26-åring, som kallas "junioren" och ska vara den som anlagt själva branden.

38-åringen misstänks för anstiftan alternativt medhjälp till grov mordbrand, medan de båda andra åtalas som gärningsmän. Grov mordbrand har en straffskala som löper mellan 6 och 18 år. Brottet kan också rendera livstid men då handlar det oftast om flerfamiljshus, enligt åklagaren.

Motivet vill åklagaren inte gå in på i detalj.

– Men vi misstänker att det handlar om ett ekonomiskt motiv, säger Frithiof till TT.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Lönsamt klaga på ockerhyra

Men få utnyttjar möjligheten. De som anmäler en ockerhyra får nästan alltid rätt i domstol, visar en granskning som Ekot har gjort.

Stockholm ska få ett nytt djursjukhus

”Finns efterfrågan på avancerad sjukvård”. I maj öppnar ett nytt högteknologiskt sjukhus i Danderyd. Men endast hundar och katter är välkomna dit.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: Laurent Cipriani / AP Kim Källström.

Lyon lever farligt

Champions League. Kim Källströms Lyon vann hemma mot Apoel, men bara med 1–0. Lättare gick det för Barcelona.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Grammisgalans två drottningar

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Foto: Scanpix

Skrev kränkande om Lööf på Twitter

Man i 50-årsåldern får böta. Mannen ofredade C:s partiordförande genom att skriva inlägg med könsord och sexuella förslag.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.