På tisdagen fortsatte rättegången mot de två 16-åringar som misstänks för mordet på 15-åriga Therese Johansson Rojo i Stureby i juni.
Den 16-årige pojke, som erkänt att han dödat Therese Johansson Rojo, fick återigen svara på frågor om sina sms-kontakter med den medåtalade flickan, som misstänks för anstiftan till mord.
Kammaråklagare Jakob Holmberg ställde flera frågor om de två mordåtalades relation till varandra. De två ungdomarna har tidigare varit ett par, och misstänks ha planerat mordet en längre tid.
Enligt advokat Claes Borgström är det flickan som drivit den 16-årige pojken till mordet.
– Det är min klient som har utfört gärningen, men den skulle inte ha ägt rum utan påtryckningar från flickans sida, sade han till Dagens Nyheter efter förhöret med pojken, som skedde bakom stängda dörrar.
På eftermiddagen fick den 16-åriga flickan inleda sin redogörelse för vad som hänt. Hon berättade om relationen till den mordåtalade 16-åringen och redogjorde för de händelser som ledde fram till Therese Johansson Rojos död.
– Hon lämnade sin egen berättelse fri från frågor, men hann inte komma fram till själva händelsen. Den ska hon redogöra för i morgon, säger flickans advokat Jan Karlsson.
Kammaråklagare Jakob Holmberg anser att det återstår en del frågetecken att räta ut och men vill i övrigt inte gå in på vad som sades under tisdagens rättegång i Södertörns tingsrätt.
– Det här är ett uppmärksammat fall och inget dussinfall och det ställer krav på att vi utreder allt väldigt noggrant, säger han.
Förra veckan drabbades den 16-årige pojken av en ångestattack i samband med att han redogjorde för hur han dödade Therese Johansson Rojo. Vid tisdagens förhör mådde han bättre, uppger Claes Borgström.
– Det är klart att han är pressad, men jag tror det var som värst förra gången när han fick berätta om hela händelseförloppet.
Flickan mår efter omständigheterna väl, uppger advokat Jan Karlsson. Hon är nervös och tagen av stundens allvar men samtidigt lättad över att få ge sin version av det som hänt.
– Hittills har hon kunnat genomföra det här utan att kollapsa, även om det varit en del tårar under vägen, säger han.
Pojken står fast vid sitt tidigare erkännande att han dödat flickan men anser fortfarande att brottet ska rubriceras som dråp och inte mord. Flickan fortsätter att neka till brott.