Trafiken i Stockholm

Norra länkens tunnlar öppnades för intresserade stockholmare

Publicerad 2008-09-22 09:45

Norra länken var öppen för besökare.

Lina Alriksson Norra länken var öppen för besökare.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Vägverket bjöd på söndagen nyfikna stockholmare till Norra länkens bergstunnlar och schaktgrop. De ringlande tunnlarna vid Norrtull lockade många nyfikna besökare.

Med det droppande vattnet från taket, de leriga gångarna och strålkastarnas belysning liknade tunneln mest en gruva. I den utsprängda gången spatserade besökare i röda hjälmar medan guider i neongula västar berättade om det pågående arbetet.

- Nu står vi rakt under E 4:an och ovanför oss åker varje dag 100.000 fordon, sade guiden Max Juhlin.

Det var många barnfamiljer som passade på att besöka byggarbetsplatsområdet. Fascinationen över det tio meter höga taket och den nästan 500 meter långa tunneln gick inte att ta miste på. Syskonen Hannes, Vidar och Jonas Erkendal hade tagit med sig ficklampor för att lysa upp de kalla och mörka gångarna.

- Jag tycker inte det är läskigt, jag skulle kunna bo härnere, sade Vidar.

På sidorna stod maskiner och längst in i den djupa tunneln en extra stor upplyst lyftkran, kallad borrjumbo.

- Det är så många speciella saker här och jag är nyfiken på hur de används, sade Hannes.

Medan barnen utforskade området och letade stenar lyssnade mamman Eleonor Erkendal intresserat på guidens berättelser.

- Det här är verkligen jättespännande att få se. Vi bor nära och det är klart att jag har många tankar om bygget, speciellt för barnens skull. Jag undrar hur det ska bli med buller, avgaser och säkerhet för dem, sade hon.

Arbetet med Norra länken har länge varit omdiskuterat och det är många som berörs av det stora bygget i Stockholms innerstad.

- Vi vill visa folk vad vi gör. Vi stör ju en hel del så vi hoppas att folk ska ha förståelse. Många är väldigt nyfikna och frågar om tekniken, sade projektledaren Alexand­ra Söderblom.

Eftersom tunnlarna ska byggas i innerstaden menar Max Juhlin att de måste vara extra hänsynstagande. Några som påverkas av sprängningar är Karolinska sjukhusets personal och patienter.

- Vi arbetar precis under sjukhuset och vissa av deras apparater måste stängas av vid sprängning. Deras magnetröntgen har till exempel påverkats när vi sprängt. Men hitintills har samarbetet gått väldigt bra, sade han.

Sedan Norra Länken började byggas 2006 har arbetet gått enligt planerna.

- Här vid Norrtull ligger vi bra till tidsmässigt, sade Max Juhlin.

Förutom tunnlarna kunde allmänheten på söndagen besöka Norrtulls schaktgrop, tunnlarna i Albano eller testa att provköra små maskiner i Värtan.

- Det är en perfekt söndagsutflykt. Varje morgon ser jag avspärrningarna och då är det spännande att se vad som finns bakom, sade besökaren Dan Beitner.

Syskonen Leo och Nova med mamman Ann Pettersson besökte schaktgropen vid Norrtull. De tyckte också det var lite kusligt nere i tunneln.

- Det var roligt att ha den röda hjälmen på sig och jag såg massa människor och några lejon, hävdade Nova Petterson.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 2 0 tweets 2 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 96 20 tweets 76 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 149 13 tweets 136 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 463 38 tweets 425 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 2 0 tweets 2 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Årets Guldpalm gick till filmen ”Amour”

Den österrikiske regissören Michael Haneke fick det prestigefyllda priset Guldpalmen i Cannes för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan