Irakkonferensen i Stockholm
Nu slås järnringen kring Infra City
Publicerat 2008-05-27 14:39
Polisen förbereder sig inför torsdagens Irakkonferens.
Jonas Lindkvist
Infra City förvandlas långsamt till en fästning. För när Condie kommer till stan får inget gå fel.
Relaterade artiklar
Irakkonferensen i Stockholm
- Fler artiklar
- Bush tackade Reinfeldt för Irakmötet
- "The Iraqis are beginning to build a decent society"
- "Jag är optimist när det gäller Irak"
- Anders Lago besviken - USA:s flyktinglöft inget nytt
- Slutdeklaration utan konkreta åtgärder
- Trafikläget
- Omfattande avspärrningar i Stockholm
Polisen har provåkt eskortvägen, granskat alternativa sträckor och pratat med gatukontoret. Presstalemannen, Ulf Göranzon, säger att det vore ytterst pinsamt om eskorten stoppas av ett hål i vägen.
Kring konferensanläggningen kommer polisen att slå en järnring. Obehöriga göre sig icke besvär. Hittills har fem olika organisationer ansökt om demostrationstillstånd. Under tisdagseftermiddagen kommer polisen att ta ställning till var demonstranterna kommer att få stå.
Inne på konferensanläggningen och Scandic hotel görs de sista förberedelserna. Hotelldirektören, Maria Tullberg, berättar att tillställningen egentligen inte skiljer sig från andra arrangemang. Det är "bara" 192 inbjudna gäster.
Anläggningen sväljer vanligtvis 1.800 personer. Men hotelldirektör Tullberg medger ändå att det är lite extra spänt. Därför har serveringspersonalenlusläst kartorna över bordsplaceringen och speciellt utvalda hovmästare ska servera Condoleezza Rice och de andra vip-gästerna.
Klockan 07.45 på torsdag möter statsminster Fredrik Reinfeldt USA:s utrikesminister Condoleezza Rice i Rosenbad och klockan 10 börjar konferensen i Upplands Väsby.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Frisör i Stockholm
Professionell service inom hår, naglar,hud och fotvård i Stockholm





















