Två nyfödda barn avled sedan de smittats av en resistent bakterie. Dödsfallen inträffade på Karolinska universitetssjukhuset i november i år. Samtidigt smittades flera andra barn av bakterien.
Fallen har anmälts av sjukhuset till Socialstyrelsen enligt Lex Maria. Sjukhuset anmälde saken till Socialstyrelsen i november.
- Vi kan inte utesluta att det finns ett samband mellan att barnen avled och att de fått ESBL, säger cheföverläkare, Svante Baehrendtz.
Troligen kom smittan från Karolinska universitetssjukhuset Solna och fördes över till Huddinge.
- Det förefaller vara så och jag känner inte till att prematura barn har drabbats tidigare. I vanliga fall är det vuxna och äldre som får de här bakterierna, säger Svante Baehrendtz.
Nu ska Socialstyrelsen granska journalerna för de sex barnen som smittades.
Är detta ett växande problem för er?
- Ja, periodvis är det det och vi skulle komma runt problemet om alla så här små barn har eget rum, men det kan vi inte erbjuda idag, säger Baehrendtz.