Nya arenaprojekt

Nytt förslag: DIF-arena vid Loudden

Publicerad 2008-03-31 16:57

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Louddens oljehamn föreslås i en ny rapport som möjlig framtida plats för ny fotbollsarena för Djurgården.

Stockholms stads exploateringskontor har på uppdrag av fritidsborgarrådet Madeleine Sjöstedt (fp) tagit fram fem alternativa områden för eventuell lokalisering av ny arena.

Djurgårdens IF har nu att bedöma alternativen och därefter komma tillbaka till borgarrådet för den fortsatta processen.

Utöver Lodudden, intill Värtan norr om Ladugårdsgärdet, pekar staden på Bällsta allé, ett område mellan Solvalla och Bromma flygplats, Akalla, mellan Hanstavägen och Finlandsvägen i nordöstra delen av Akalla, Järvafältet, i anslutning till den planerade överdäckningen av E18 vid Tensta samt Hjulstamotet, där nya E18 kommer att korsa Förbifart Stockholm, regionens framtida nordsydliga axel.

- Gemensamt för samtliga områden är att staden är markägare och de ligger i framtida expansiva områden. Nu är det upp till Djurgården att ta ställning, betonar Madeleine Sjöstedt.

Samtliga nämnda områden är omgärdade med stora frågetecken. Geografiskt är Loudden det mest tilltalande, men oljeterminalen är ännu i drift och någon alternativ terminal är inte i sikte, trots år av ansträngningar för att nå en avveckling av oljeverksamheten.

Bällsta allé kan komma att omfattas av höjdrestriktioner på grund av närheten till flygplatsen, och saknar kollektivtrafiklösningar. Akallatomten nämndes i ett tidigt skede som plats för den nya nationalarenan - tunnelbana och goda framtida kommunikationer talar för men precis som för Järvafältet ligger det långt från Djurgårdens kärnområden, Järvafältet är dessutom klassat som kulturreservat. Området vid Hjulstamotet är mycket attraktivt, och redan i dag finns flera användningsalternativ.

Bo Lundqvist, Djurgårdens IF:s ordförande, vill i nuläget inte alls rangordna de fem förslagen.

- Vi ska givetvis lyssna till våra medlemmar, fans och sponsorer. Bra kommunikationer är givetvis ett måste. Det är först nu jag ta del av av alternativen, vi ska noga anlysera för- och nackdelar och därefter komma till beslut. Men arenafrågan måste lösas nu, framhåller Bo Lundqvist.

Magnus Öhrman, ordförande i Järnkaminerna, Djurgårdens största supportergrupp, tar helt avstånd från de nya alternativen.

- Desperata förslag i stans norra förorter, jag kan aldrig tänka mig att vi kommer att ställa oss bakom något av alternativen. Loudden ligger i varje fall rätt geografiskt, men känns helt avlägset på grund av tidsaspekten, säger Magnus Öhrman.

- Inom Järnkaminerna är vi fortfarande hoppfulla vad gäller Storängsbotten. Här finns ett färdigt arenaförslag. Visst, det är kungens mark (Djurgårdsförvaltningen, reds anm), men föreningen borde gå vidare i den delen, till varje pris, menar Magnus Öhrman.

Finansborgarrådet Kristina Axén-Ohlin (m) föreslog i en DN-intervju i februari i år att hon helst såg att Djurgården och Hammarby delade på den planerade nya arenan söder om Globen. Aktuella tomter har köpts loss av staden för 278 miljoner kronor.

Bosse Lundqvist avfärdar helt tanken på delad arena.

- Av flera skäl, det tyngsta är intäktssidan. Som driftansvarig i egen arena har du rådrum över dina intäkter, en nödvändighet för framtiden, menar DIF-ordföranden.

Magnus Öhrman, Järnkaminerna:

- Att dela med Hammarby finns inte på kartan.

Vid måndagens presskonferens sade Madeleine Sjöstedt att Kristina Axén-Ohlins uppfattning var hennes egen och inte alliansens. Hon hävdar i stället att alliansen är bunden av att vallöfte, att inom mandatperiodens slut, 2010, lösa arenafrågan för både Hammarby och Djurgården.

- Att skicka ut oss till de norra förorterna är också ett brutet vallöfte. Nej, Järnkaminerna säger definitivt nej till föreslagna områden, säger Magnus Öhrman.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Lönsamt klaga på ockerhyra

Men få utnyttjar möjligheten. De som anmäler en ockerhyra får nästan alltid rätt i domstol, visar en granskning som Ekot har gjort.

Stockholm ska få ett nytt djursjukhus

”Finns efterfrågan på avancerad sjukvård”. I maj öppnar ett nytt högteknologiskt sjukhus i Danderyd. Men endast hundar och katter är välkomna dit.

Brand i centrala Rinkeby

Utbröt i klädbutik. En kraftig brand rasade på tisdagsmorgonen i Rinkeby.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – Rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.