Obehörig veterinär vägrar sluta behandla
Publicerat 2006-08-11 00:17
Hon har polisanmälts flera gånger och hon saknar legitimation. Trots detta fortsätter Maj-Britt Lindner, 80 år, Lidingö-Östermalm, att arbeta som veterinär.
FaktaHundägare polisanmälde efter blodigt besök
”Som att vara med i en skräckfilm”.
Så beskriver en kvinna ett besök hos Maj-Britt Lindner för Veterinära ansvarsnämnden.
Kvinnan, som senare polisanmälde Lindner, besökte mottagningen för att chipmärka sin hund, en chihuahua.
Enligt kvinnan hade Maj Britt Lindner svårt att avgöra hundens kön och när hon skulle märka hunden gjorde hon det i hundens bakdel, det normala är i hundens nacke.
– Lindner grävde runt med sprutan och hunden gallskrek, hon hade då glömt att lägga in chipet i sprutan. Trots mina protester gjorde hon om hela ingreppet, hunden blödde då kraftigt, skriver kvinnan.
Därefter vägrade Lindner att skriva ut ett kvitto på ingreppet.
– Det kändes som om jag varit med i en skräckfilm, avslutar kvinnan sin redogörelse.
DN
Sedan hon fällts av Veterinära ansvarsnämnden sju gånger inom loppet av fem år för felaktig behandling av djur återkallades Maj-Britt Lindners legitimation den 25 maj 2004.
Ändå fortsätter Maj-Britt Lindner att marknadsföra sin verksamhet i annonser i telefonkatalogen, på "Gula sidorna" och på nätet.
- Det är mycket olyckligt, och hon undergräver förtroendet för veterinäryrket. Hon ser varken till konsumentskyddet eller djurskyddet. Vi har vid flera tillfällen uppmanat Maj-Britt Lindner att hörsamma Ansvarsnämndens beslut, utan framgång, säger Johan Beck-Friis, informationschef på Sveriges veterinärförbund.
- Hon är inte behörig att arbeta som veterinär, ja, hon är direkt olämplig, konstaterar Johan Beck-Friis.
Vid samtal med Dagens Nyheter gör Maj-Britt Lindner mycket tydligt klart att hon inte avser att avbryta sin verksamhet. Tvärtom.
- Jag för diskussioner om att utöka min mottagning. Tyvärr är andra ute efter mina patienter, det är bakgrunden till myndigheternas klappjakt. Men jag vet min kapacitet och jag har ingen tanke på att svika mina patienter, klargör Maj-Britt Lindner.
Hon meddelar vidare att hon ansökt om att återfå sin legitimation, och hon ifrågasätter Dagens Nyheters intresse i ärendet.
Biträdande länsveterinär Camilla Jüllig är av en helt annan uppfattning.
- Det är bra att medierna uppmärksammar Maj-Britt Lindner och att allmänheten får kännedom om att hon saknar behörighet att utöva sitt yrke. Utöver de ärenden som har avgjorts av Ansvarsnämnden finns mängder av anmälningar där djur, främst katter och hundar, kan misstänkas ha felbehandlats och därmed åsamkats onödigt lidande.
Maj-Britt Lindner innehar även läkarlegitimation, hon har därmed möjlighet att skriva ut medicinska preparat.
Redan 2004 polisanmäldes Lindner av länsstyrelsen för brott mot paragraf 6 i lagen om att utöva veterinäryrket. I april i år hade Jordbruksverket fått nog och gav i uppdrag åt Stockholmspolisen att ingripa.
Hos Hans-Olof Skogqvist, utredare på Citypolisen, finns också flera anmälningar mot Lindner från privatpersoner. Påföljden, vid fällande dom, för att obehörigen utöva veterinäryrket är fängelse i högst två år eller dagsböter.
Hans-Olof Skogqvist har en pressad arbetssituation och medger att han ännu inte påbörjat förundersökning avseende Maj-Britt Lindner.
- För närvarande arbetar jag med ärenden som kom in under 2003, jag hoppas kunna öppna en utredning i det här ärendet i höst, i bästa fall. Det är ett ovanligt fall, ingen tvekan om det, säger Hans-Olof Skogqvist.
Sedan Maj-Britt Lindner under de senaste tio åren förekommit i olika disciplinära ärenden där hon tilldelats varning respektive erinran satte Veterinära ansvarsnämnden, som nämnts, ned foten den 25 maj 2004. Bakgrunden var en misslyckad kastrering av en honkatt, ett rutiningrepp. Katten dog kort efter ingreppet och handlingar från Ansvarsnämnden visar att orsaken till kattens död var skador på bukhinnan och höger urinledare.
- Skador som åstadkommits under operationen för kastration av katten och därvid åstadkommits av operatören Maj-Britt Lindner, skriver Ansvarsnämnden.
Maj-Britt Lindner har vid upprepade tillfällen begärt att återfå sin legitimation. Begäran har avvisats av länsrätten och prövningstillstånd har inte beviljats av vare sig kammarrätt eller regeringsrätt.
- Som situationen har utvecklats är det här en polisiär fråga. Från Veterinärförbundet kan vi inte agera mer. Hela ärendet är djupt tragiskt, avslutar Johan Beck-Friis.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Frisör i Stockholm
Professionell service inom hår, naglar,hud och fotvård i Stockholm





















