De senaste dagarnas kaos i kollektivtrafiken är inte unikt för Stockholm. Samma problem har drabbat hundratusentals resenärer i Oslo och Helsingfors.
- Vi har haft väldigt stora problem med tågtrafiken i Norge. Vi har haft kraftiga förseningar och inställda avgångar varje dag, säger Åge-Christoffer Lundeby, informationschef på norska NSB, till DN.se.
Och precis som här är det framför allt växlarna som krånglar i det kalla vädret.
- Dels är det nedfallande snö som packar sig i växlarna, dels drar tågen med sig is som bildas under vagnarna och lägger sig på spåren, säger Åge-Christoffer Lundeby.
Många arga resenärer har hört av sig till NSB och klagat på att tågen inte kommer tid, berättar Åge-Christoffer Lundeby.
- Vi har full förståelse att folk blir frustrerade när de inte får den tjänst de beställt och betalat för. Men vi gör så gott vi kan, säger han.
Samma problem har plågat kollektivresenärerna i Helsingfors under vintern.
- Vi har haft omfattande problem på framför allt pendeln. Där har det varit problem i stort sett varje dag, säger Sari Kotikangas, kommunikationsansvarig på finska HRT, som ansvarar för kollektivtrafiken i Helsingforsregionen, till DN.se.
Även i Helsingfors är det växlarna som orsakat de största problemen.
- Det blir alltid problem för pendeltågen när det blir kallt och mycket snö. Däremot har tunnelbanan och busstrafiken fungerat bra under vintern, säger Sari Kotikangas.